
Dwa największe zakłady przemysłowe w Dąbrowie Górniczej– huta ArcelorMittal oraz Koksownia Przyjaźń – w ostatnim czasie zrealizowały istotne inwestycje. Projekty te nie tylko wzmacniają ich działalność operacyjną, lecz także znacząco ograniczają negatywny wpływ na środowisko naturalne.
W hucie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej uruchomiono innowacyjną instalację odzysku ciepła, zrealizowaną przez E.ON Polska. System, który odzyskuje energię ze spalin o temperaturze do 250°C i zawraca ją do procesu produkcyjnego, przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 56 tys. ton rocznie oraz odzysku energii na poziomie 117 GWh w skali roku.
Dzięki tej proekologicznej inwestycji, huta zmniejszy również zużycie koksu o blisko 10 tys. ton rocznie.
– Nasza firma na przestrzeni ostatnich 20 lat zmniejszyła emisje pyłowe o 90 proc., a dwutlenku węgla – o 42 proc. względem 2004 r. Ograniczenie emisji to nie wszystko. Od dawna kładziemy też nacisk na efektywność energetyczną naszych procesów, bo wiemy, że to bardzo ważny element skutecznej transformacji – wyjaśnia Piotr Drzystek, dyrektor ds. dekarbonizacji w ArcelorMittal Poland. – Instalacja odzysku ciepła to właśnie jeden z projektów, który znacząco zwiększa naszą efektywność energetyczną oraz zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii. Dzięki niemu nie marnujemy ciepła odpadowego, tylko zagospodarowujemy je ponownie w procesie wielkopiecowym – dodaje.
– To doskonały przykład, jak strategiczna współpraca może przyczyniać się do zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji śladu węglowego w Polsce. Jesteśmy dumni, że jako E.ON możemy współpracować z ArcelorMittal Poland przy realizacji tej transformacji. Wspólnie wdrażamy nowoczesne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność energetyczną, ale także przybliżają nas do bardziej zrównoważonej przyszłości – podkreśla Jörn-Erik Mantz, prezes zarządu E.ON EIS Polska oraz członek zarządu E.ON Polska.
Ograniczenie wpływu na środowisko jest priorytetem dla koncernu ArcelorMittal Poland, a ta inwestycja jest największą tego typu w hutnictwie od lat. Spółka bada możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań w innych swoich lokalizacjach.
– Ograniczanie wpływu na środowisko naturalne to jeden z naszych priorytetów. Jesteśmy świadomi tego, jak ważne jest odpowiedzialne podejście do produkcji oraz stałe zwiększanie efektywności energetycznej naszych zakładów. Zmniejszyliśmy zużycie energii w naszych zakładach aż o 40 proc. względem 2004 roku, ale na tym nie poprzestajemy. Projekt, taki jak ten z firmą E.ON Polska to doskonały przykład naszego zaangażowania w redukcję CO2 w bieżących procesach. Każdy taki krok przybliża nas do dekarbonizacji – tłumaczy Wojciech Koszuta, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Koksownia stawia na ekologię. Nowa bateria lepsza dla środowiska
Z kolei w Koksowni Przyjaźń rozpoczęto kluczowy etap uruchomienia nowej baterii koksowniczej numer 4 – proces suszenia komina. To pierwszy krok przed rozgrzaniem masywu ceramicznego i finalnym uruchomieniem instalacji.
Palnik z gazem koksowniczym zapalił Stanisław Makuch, wieloletni pracownik Wydziału Produkcji Koksu.
– Czuję się wyróżniony wyznaczeniem do operacji zapalenia palnika w kominie nowej baterii. Dla mnie jako pracownika, który jest zatrudniony w Koksowni Przyjaźń od 1985 roku jest to podniosła chwila, ponieważ odpalając płomień w kominie rozpoczynamy pierwszy etap uruchomienia nowoczesnej baterii, która da zatrudnienie młodszym pokoleniom. Przez pryzmat 40 lat pracy dostrzegam ogromny postęp technologiczny, który dokonuje się tu u nas w Przyjaźni – powiedział w chwilę po zapaleniu palnika Stanisław Makuch.
Jak podkreślają przedstawiciele spółki, nowa bateria określana jako najnowocześniejsza i jedyna tego typu w Europie, przyniesie znaczące korzyści ekologiczne dla regionu. Jej uruchomienie umożliwi wyłączenie najbardziej wyeksploatowanej, a tym samym mniej ekologicznej baterii koksowniczej, co przełoży się na znaczące ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Zwiększenie mocy produkcyjnych o ponad 200 tysięcy ton koksu rocznie idzie w parze z dbałością o środowisko naturalne poprzez zastąpienie starszej jednostki nowocześniejszą.