Nowe centrum Dąbrowy Górniczej w miejscu dawnej fabryki Defum

Fabrykadabrowagornicza

Redakcja

14 marca 2024

To już nie plan, ale konkretny plan z dofinansowaniem unijnym oraz kolejny etap rozbudowy Fabryki Pełnej Życia. Powstanie nowe centrum Dąbrowy Górniczej.

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej w miejscu dawnej fabryki Defum ma powstać już w 2026 roku. Spółka Fabryka Pełna Życia, dzięki pozyskaniu 78 milionów złotych z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, przygotowuje pierwszy etap budowy. 

Centralnym punktem ma być Zielony Rynek. Ponadto w I etapie, który nazwano "Centrum przemian", zaplanowano doprowadzenie do Fabryki wszystkich sieci, budowę systemów gromadzenia i powtórnego wykorzystywania deszczówki, zielony pasaż, ogród deszczowy i nadanie nowych funkcji dawnej hali montażowej.

Według założeń, po rewitalizacji teren fabryki będzie przestrzenią poprzemysłową, która połączy się z nowoczesną infrastrukturą konferencyjno-targowo-koncertowo-biurową. Przestrzeń ma być też dostępna w pełni dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. 

- To niezwykle ważny moment dla miasta. Nasz potencjał został dostrzeżony i mamy wsparcie, by zmieniać przestrzeń po dawnej fabryce Defum w nowoczesne centrum miasta. Już widać jak ta przestrzeń jest ważna dla mieszkańców, którzy chętnie spędzają tu czas. Chcemy ją rozwijać i budować nową tożsamość miasta – tłumaczył prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak.


Planowane obiekty nowego centrum 

Hala Tworzeń - to wielofunkcyjna hala konferencyjno-targowo-koncertowa, która docelowo posłuży jako główne miejsce prezentacji dokonań Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Hala przykryta zielonym dachem, za pomocą szklanych wrót zostanie połączona z Zielonym Rynkiem Dąbrowy Górniczej, co sprawi, że w okresie letnim będzie przestrzenią półotwartą – idealną do organizacji koncertów i wydarzeń targowych.

Część główna – nowoczesna, eksponująca piękne stare konstrukcje, w pełni wyposażona przestrzeń, umożliwi ustawienie nawet dwóch scen, zapewni 224 miejsca siedzące i ponad 500 stojących, będzie posiadała niezwykłą antresolę nad wejściem, szatnie i toalety.

Część północna – sala ćwiczeń teatralnych, muzycznych, sala taneczna, sale warsztatów artystycznych zaplecze sceniczne, garderoby, toalety, magazyny.

Moduł B7. W czterokondygnacyjnym nowoczesnym budynku biurowo-szkoleniowym, bezpośrednio przylegającym do Hali Tworzeń znajdą swoje miejsce: Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej oraz Centrum Aktywności Obywatelskiej. Wielką atrakcją budynku z pewnością będzie ogród na dachu oraz obrośnięta zielenią fasada południowa.

Parter - punkt informacyjny - centrum informacji obywatelsko-społecznych oraz Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej – 3 małe i 1 duża sala spotkań, toalety.

I piętro - Centrum Aktywności Obywatelskiej i UrbanLab – 6 sal warsztatowych, toalety, magazyn.

II piętro – 7 pomieszczeń biurowych – przestrzenie do pracy współdzielonej, toalety.

Zielony dach – otwarty ogród miejski z instalacją paneli fotowoltaicznych.

spółka Fabryka Pełna Życia złożyła również wniosek do Funduszu Na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji o dofinasowanie w kwocie 27 milionów złotych. Środki te pozwolą na dokończenie realizacji wszystkich przestrzeni publicznych nowego centrum oraz rewitalizację kolejnych 3 zabytkowych hal. Jedną z nich będzie Hala Ząbkowice o funkcji gastronomicznej i usługowej.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3