Nowe autobusy w Bielsku-Białej. Posiadają system antywirusowy

IMG 1319patt 11 pazdziernik 2021 3000x2000 1

Redakcja

12 października 2021

Uroczyste wprowadzenie do eksploatacji pięciu nowych, niskopodłogowych i niskoemisyjnych autobusów Solaris Urbino 12 odbyło się 11 października w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Bielsku-Białej. Dostarczone przez firmę Solaris pojazdy są dobrze wyposażone i bardzo nowoczesne, a co najważniejsze - ich bogate wyposażenie to ukłon m.in. w stronę osób niepełnosprawnych korzystających z komunikacji miejskiej.

Autobusy mają 12 metrów długości, mogą pomieścić 85 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących. Koszt brutto ich zakupu to 7,995 mln zł.
Kluczyki do nowych autobusów wręczył kierowcom wiceprezydent Przemysław Kamiński.

Nowe autobusy lada dzień wyjadą na bielskie ulice. Zapewniał o tym prezes MZK Sp. z o. o. Hubert Maślanka.

Wprowadzamy do naszej floty pięć nowych autobusów Solaris Urbino czwartej generacji. To duże święto. Sytuacja gospodarcza, z jaką mamy do czynienia, nie jest łatwa; dotyka nie tylko naszych gospodarstw domowych, to także niełatwy czas dla przedsiębiorców. Rosnące ceny, w naszym przypadku zwłaszcza paliwa, ale też innych elementów, to rzeczywistość, która powoduje że inwestycje, które jeszcze wczoraj były pewne, dziś stają się wątpliwe. Tym bardziej się cieszę, że spotykamy się z tak radosnej okazji - odbioru nowych pięknych autobusów, które za kilka dni wjadą na bielskie ulice, by służyć mieszkańcom”

mówił H. Maślanka.

Powiększa się nasza flota autobusów, razem z pięcioma nowymi mamy ich w sumie 136. W tej chwili na stanie jest 69 autobusów Solaris, z tego najstarsze mają już 20 lat i ich czas się kończy – musimy zastępować je nowymi pojazdami. Te pięć autobusów to już autobusy czwartej generacji. Różnią się od tych kupionych cztery lata temu między innymi ścianą przednią, to widać na pierwszy rzut oka”

mówił wiceprezes zarządu MZK Sp. z o.o. Krzysztof Knapik.

W pojazdach jest sporo nowości, takich jak dłuższy tylny wyświetlacz wskazujący kierunek jazdy, wygodne podparcia dla stojących pasażerów, dodatkowe piktogramy na podłogach. To też pierwsze autobusy z nową tapicerką wybraną przez mieszkańców. Ale to nie wszystko. Autobusy mają zastosowane elementy, których nie mają inne pojazdy w Polsce, np. system antywirusowy w układzie klimatyzacji powoduje, że wirusy są niszczone, a pasażerowie mogą bezpiecznie podróżować.

Bardzo istotnym elementem dla osób niepełnosprawnych są drzwi odskokowo-przesuwne, które po raz pierwszy będą używane w bielskiej flocie MZK.

Jeśli się sprawdzą, pojawią się w kolejnych autobusach. W środkowych drzwiach jest specjalna platforma do podjazdu wózków. Autobus jest też wyposażony w istotny element dla osób słabowidzących. To tablica wysokiego kontrastu z numerem linii umieszczona za przednimi drzwiami. Przyciski w autobusach i na zewnątrz – otwierania drzwi i stopu - są opatrzone znakami w alfabecie Braille’a. W pojazdach są specjalnie wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych, dla wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych.

To efekt naszej współpracy z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Bielska-Białej”

mówił prezes Hubert Maślanka.

Trzeba też wspomnieć, że umowa na kupno pojazdów zawiera także pięcioletni pakiet gwarancji na wszystkie części, 10-letnią gwarancję na system covidowy i klimatyzację, 11-letnią gwarancję na system gaszenia pożarów i 15-letnią na nadwozie, a także 10-letnią gwarancję na skrzynię biegów.

Podczas prezentacji odbyło się również podpisanie umowy z firmą Solaris na dostawę do bielskiej spółki kolejnych czterech autobusów, tym razem przegubowych.

To kolejna dobra wiadomość dzisiejszego dnia. Wszystko to robimy z myślą o mieszkańcach, tak aby podróżowali komunikacją miejską bezpiecznie i komfortowo”

mówił obecny na uroczystości  zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński. 

Firma Solaris ma 7 miesięcy na wykonanie autobusów przegubowych.

Te autobusy będą podobne do tych, które dziś przekazujemy, z tą różnicą, że będą miały czworo drzwi, będą dłuższe. Oczywiście będą wyposażone w mocniejsze silniki, dostosowane do gabarytów pojazdów”

deklarował dyrektor sprzedaży regionu południowego Solaris Rafał Zajas.

 

IMG 1354patt 11 pazdziernik 2021 3000x2000 1

powiązane artykuły:

Testowy Solaris Urbino 12 IV Hybrid widok z przodu fot WK UM w BB
#EkoSilesia 3 marca 2022

Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej prowadzi testy autobusu hybrydowego Solaris Urbino 12

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.6µg/m3 PM2.5: 17.6µg/m3