Noga z gazu! Policja prowadzi dziś akcję "Prędkość" na śląskich drogach

Csm 35 576851 85537e02a8

Redakcja

30 kwietnia 2021

Śląscy policjanci prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Prędkość”. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach. A tym samym poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, dostosowywali prędkość do panujących warunków na drodze, a także zwalniali przed przejściami dla pieszych - czytamy na stronie policji.

Jak podaje śląska policja, dzisiaj - punktualnie o godz. 6.00 rozpoczęły się działania „Prędkość”. Policjanci katowickiej drogówki działania kontrolno-prewencyjne prowadzić będą aż do godz. 22.00.

Szczególnym nadzorem zostaną objęte m.in. miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Policjanci, w ramach działań, będą prowadzili pomiary prędkości zarówno statycznie (co najmniej dwa punkty pomiaru prędkości na tym samym odcinku drogi, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach), jak i dynamicznie (przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem wykroczeń) - podaje śląska policja. 

Kierujący, którzy nie będą stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczali, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza ewentualnym mandatem oraz powiększeniem konta z punktami karnymi, kierujący ryzykują również utratą prawa jazdy. Przypominamy, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Tylko w tym roku katowiccy policjanci ujawnili aż 328 kierujących, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o co najmniej 50 km/h.

Jak pokazują analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych. Zaplanowane działania mają m.in. charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy dozwoloną prędkość rażąco przekroczą, muszą liczyć się z konsekwencjami.

Śląska policja informuje, że podczas działań policjanci będą przypominać uczestnikom ruchu jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną, czyli taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest najczęściej bardzo dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań. Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość, to prędkość dostosowana do własnych umiejętności, natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni i innych uwarunkowań, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę - czytamy na stronie śląskiej policji.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.8µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3