"Niy futruj ptoków chlebym" - apeluje rybnicki magistrat

Csm kaczkomat3 00b8e14e47

Redakcja

27 kwietnia 2021

Wzdłuż bulwarów nad rzeką Nacyną stanęły trzy ptasie bufety – automaty, w których można kupić karmę do karmienia rzecznego ptactwa - czytamy na stronie Urzędu Miasta w Rybniku.

Najczęściej spotykane nad Nacyną ptaki to oczywiście kaczki, ale nie brak i łabędzi czy innego ptactwa wodnego. Spacerowicze chętnie je dokarmiają, nie zawsze jednak robią to z pożytkiem dla ptaków. Warto pamiętać, że karmienie ptaków wrzucanym do wody pieczywem poważnie szkodzi ich zdrowiu, powodując schorzenia układu pokarmowego, wady zwyrodnieniowe piór czy zaburzenia gospodarki wodnej organizmu, a w konsekwencji również śmierć - informuje Urząd Miasta w Rybniku.  Jeśli więc komuś leży na sercu dobro nadnacyńskich ptaków, najlepszym sposobem ich dokarmiania będzie skorzystanie z ptasiego bufetu. Za kwotę 2 zł można pobrać porcję ziaren, a potem wysypać pokarm na brzeg rzeki - czytamy na stronie magistratu. 

Urządzenie, zwane potocznie "kaczkomatem", ma wymiar edukacyjny, ponieważ wprowadza prawidłowe nawyki związane z dokarmianiem ptactwa. Dowiemy się z niego m.in. czym wolno a czym nie wolno karmić ptaków, jak robić to dobrze i w jakich okresach. Co ważne, miasto nie ponosi kosztów tych urządzeń - firma, która je ustawiła płaci miastu za dzierżawę terenu, na którym stoją "kaczkomaty". Projekt ten z sukcesem został już wdrożony w kilku miastach, takich jak m.in. Rumia, Reda, Ostróda, czy Suwałki. Inicjatywa cieszy się dużą popularnością, a jej wymiernym efektem jest zauważalny spadek nieprawidłowego dokarmiania ptactwa - podaje Urząd Miasta w Rybniku. 

Źródło: UM Rybnik

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.6µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3