Nikt nie chciał podjąć się tej operacji. Lekarze z ZSK usunęli nowatorską techniką dwa nowotwory u pacjentki

Zaglebiowski szpital kliniczny

Dawid Płociński

28 października 2024

Ginekolodzy z Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego wykonali operację usunięcia narządów rodnych z zastosowaniem metody vNOTES (ang. vaginal Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery). Operacja była jedynym ratunkiem dla pacjentki cierpiącej na kombinację schorzeń nowotwór trzonu macicy, 8-centymetrowy guz jajnika oraz olbrzymiego naczyniaka powłok brzusznych, który uniemożliwiał wykonanie operacji inną techniką.

Pani Renata żyje z rozległym naczyniakiem umiejscowionym w powłokach jamy brzusznej, którego próby operacji w innym szpitalu zakończyły się powikłaniami zagrażającymi jej życiu z powodu rozległego krwotoku. Ostatecznie odstąpiono od usunięcia zmiany. Kiedy badania wykazały, że pacjentka cierpi na guz jajnika oraz raka trzonu macicy, zaszła potrzeba usunięcia zaatakowanego przez nowotwory narządu rodnego w całości.

Szukałam pomocy w wielu szpitalach, ale z powodu mojej historii medycznej nikt nie chciał podjąć się operacji. W końcu moja pani ginekolog powiedziała, że powinnam pojechać do szpitala w Czeladzi – mówi pacjentka. – I rzeczywiście – doktor Cwynar zapoznał się z moim przypadkiem i zdecydował, że mnie zoperuje. Jako jedyny zgodził się tego podjąć.
Mieliśmy już doświadczenie z metodą operacji vNOTES, czyli z wykorzystaniem laparoskopii z dostępu przezpochwowego, dlatego zdecydowaliśmy, że podejmiemy próbę zoperowania pacjentki właśnie tą techniką, bo w mojej opinii dawała ona największe szanse powodzenia leczenia i największe bezpieczeństwo – tłumaczy dr n. med. Grzegorz Cwynar, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego.

vNOTES to technika laparoskopowa, w której dostęp do narządów rodnych uzyskuje się przez naturalny otwór ciała, co znacząco zmniejsza ryzyko powikłań związanych z tradycyjnymi operacjami. W przypadku Pani Renaty, ze względu na umiejscowienie naczyniaka w powłokach brzusznych, standardowe metody jak laparotomia czy laparoskopia nie były możliwe.

Klasyczna operacja byłaby bardzo niebezpieczna, bo trzeba by było operować w okolicy tego dużego naczyniaka. Zwykła laparoskopia nie wchodziła w grę, bo trzeba by przebić się trokarami przez guza. Operacja przez pochwę bez użycia narzędzi laparoskopowych i kamery laparoskopowej, też nie mogła być z powodzeniem wykonana z powodu występowania guza jajnika. Dzięki zastosowaniu vNOTES bezpiecznie usunęliśmy cały narząd rodny, eliminując dwie choroby za jednym razem – podkreśla lekarz.

Pacjentka już dzień po zabiegu została wypisana do domu.

Czuję się dobrze, nie odczuwam żadnych dolegliwości bólowych, jestem bardzo zadowolona – ocenia Renata Dworak.

Zagłębiowski Szpital Kliniczny, dzięki wprowadzeniu i doskonaleniu nowatorskich technik chirurgicznych, jak vNOTES, jest ośrodkiem, który podejmuje się leczenia także skomplikowanych i wymagających przypadków medycznych.

Technika vNOTES to technika małoinwazyjna, niepozostawiająca żadnych śladów na skórze po operacji, ograniczająca ból po operacji do minimum. Łączy zalety operacji laparoskopowej i przezpochwowej. Jest przy tym bardziej skomplikowana i złożona – dla operatorów trudniejsza do wykonania. Metoda ta pewnie nie zastąpi klasycznej laparoskopii czy klasycznych operacji przezpochwowych, ale są w medycynie sytuacje, gdzie zastosowanie procedur bardziej skomplikowanych jest konieczne dla dobra pacjenta. Tak jak to było w przypadku Pani Renaty. – podsumowuje dr Cwynar.

powiązane artykuły:

Zaglebiowski szpital kliniczny
Lokalne 2 października 2024

1 października Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej działający w Czeladzi i Będzin

Ginekologia swietochlowice
Lokalne 8 października 2024

Doświadczeni specjaliści kliniczni, rozszerzenie zakresu wykonywanych operacji z ginekolo

Zco dabrowa
Lokalne 9 września 2024

W niewykończonej jeszcze parterowej części Zagłębiowskiego Centrum Onkologii do końca przyszłego

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.8µg/m3 PM2.5: 31.1µg/m3