Nie żyje Wiesław Umiński. Był żołnierzem niezłomnym i ojcem pani prezydent Piekar Śląskich

Wieslaw Uminski

Redakcja

24 maja, 2022

23 maja władze Piekar Śląskich poinformowały o śmierci Wiesława Umińskiego. Był żołnierzem niezłomnym i Piekarzaninem Roku. Prywatnie ojcem prezydent miasta Sławy Umińskiej-Duraj.

Za udział w walce o wolność i niepodległość Polski w okresie powojennym został mianowany przez Prezydenta RP z dniem 7 stycznia 2005 r. na stopień podporucznika. Zarząd Naczelnego Stowarzyszenia Polskich Byłych Więźniów Politycznych we Wrocławiu uhonorował Go – Krzyżem Niezłomnych. Zarząd Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny odznaczył – Kombatanckim Krzyżem Zasługi. Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju „Antyk” wręczyło Mu – Krzyż Walki o Niepodległość. W 1999 r. otrzymał Odznakę Zasłużonego dla Województwa Śląskiego za pracę społeczną w Komitecie Obywatelskim miasta Piekary Śląskie. 

W 2013 rok otrzymał tytuł Piekarzanina Roku i statuetkę „Śląskiej Baby” za wieloletnią działalność na rzecz Piekar Śląskich i mieszkańców miasta. Wiesław Umiński  był absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, niemal całe życie zawodowe związany z KWK Andaluzja, na emeryturę odszedł w 1984 r. Od września 1990 r. był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich.

Msza pożegnalna Śp. Wiesława Umińskiego odbędzie się w czwartek 26 maja o godz. 9.00 w piekarskiej Bazylice. Zmarły w swoim ostatnim liście prosił, aby na pogrzeb nie przynosić kwiatów, lecz pieniądze przekazać bezpośrednio na nasz szpital czyli Piekarskie Centrum Medyczne - informuje miasto.

Był ojcem Sławy Umińskiej-Duraj - Prezydent Piekar Śląskich. Zmarł w wieku 90 lat.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.8µg/m3 PM2.5: 1.4µg/m3