Nie żyje "Waleczna Agatka". 8-latka walczyła ze śmiertelną chorobą

Agatka 2

Redakcja

8 sierpnia, 2022

Po 11 miesiącach walki o życie i otrzymaniu wsparcia od tysięcy osób, 8-letnia Agatka zmarła. Tragiczną informację przekazała jej mama.

Świat rodziców i samej Agatki z Częstochowy legł w gruzach w ubiegłym roku. Zamiast rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, musiała zmierzyć się ze strasznym wrogiem. Zdiagnozowano u niej jeden z najgorszych wariantów guza mózgu: rdzeniaka zarodkowego w IV stopniu złośliwości.

Jednak jej rodzina nie poddała się. Rozpoczęła się walka z czasem, w której najważniejsze były oczywiście pieniądze.  W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przeszła skomplikowaną operację wycięcia guza. Nowotwór został w całości usunięty, co pozwoliło na dalsze leczenie i dało Agatce nadzieje. Zdecydowano, że dziewczynka przejdzie protonoterapię, która jest precyzyjniejsza od radioterapii. Jest również droższa. 

Agatka potrzebowała 8 milionów złotych. To były środki potrzebne na podróż do USA oraz rehabilitację. Ruszyły internetowe zbiórki. W pomoc włączyły się szkoły, kluby sportowe i lokalne społeczności z Częstochowy. Udało się zebrać potrzebne fundusze na leczenie w USA i kontynuację terapii we Włoszech. Niestety w lipcu zdiagnozowano wznowę, a organizm Agatki był już zmęczony ciągłą walką. 

W minioną niedzielę mama dziewczynki poinformowała o śmierci Agatki. - Z wielkim bólem w sercu pragniemy poinformować, iż w sobotę 06.08.2022 wieczorem, po 11 miesiącach walki z nowotworem odeszła nasza Waleczna Agacia. Była dzielną, odważną, pełną życia dziewczynką. Codziennie zachwycała nas swoim humorem, pomysłami i przemyśleniami. Uwielbiała wyzwania i nigdy się nie poddawała. Zawsze uśmiechnięta, pełna energii i dobroci. Taką ją pamiętamy, taka pozostanie na zawsze w naszych sercach - czytamy we wpisie pani Katarzyny.

Agatka 13 lipca skończyła 8 lat. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w środę 10 sierpnia 2022 o godz.13:00 w kościele św. Jana Kantego w Częstochowie ul. Czecha 2.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.2µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3