Nie żyje Maria Pańczyk-Pozdziej. Była senator kochała Górny Śląsk

Panczyk

Redakcja

12 maja, 2022

Nie żyje Maria Pańczyk-Pozdziej. Była dziennikarką, senatorem, ale również propagowała kulturę śląską i język śląski.

W czwartek, 12 maja w wieku 79 lat zmarła Maria Pańczyk-Pozdziej. Wybitna dziennikarka, senator VI, VII, VIII i IX kadencji, ale przede wszystkim miłośniczka Górnego Śląska, którego nie wstydziła się do końca życia.

Urodziła się 10 lipca 1942 roku w Tarnowskich Górach. W 1968 r. ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Pracowała w tarnogórskich szkołach. W 1971 roku rozpoczęła współpracę z Radiem Katowice. Była inicjatorką konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku", który był organizowany nawet w Teksasie. 

W TVP Katowice stworzyła program “Sobota w Bytkowie”. Stworzyła wiele śpiewników w języku śląskim. W latach 2002-2005 była radną Sejmiku Województwa Śląskiego. Następnie została wybrana na senatora VI kadencji. Mandat uzyskała również na kolejne trzy kadencje. W Senacie VI kadencji była członkinią Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. W VII kadencji pracowała w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W latach 2011–2015 pełniła funkcję wicemarszałek Senatu VIII kadencji.

W 2020 roku otrzymała odznaczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. 

- Z wielkim bólem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o tym, że dziś odeszła od nas Maria Pańczyk-Pozdziej, wybitna tarnogórzanka, która w sercu nosiła nie tylko Tarnowskie Góry, ale cały Śląsk - informuje UM Tarnowskie Góry.

 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.2µg/m3 PM2.5: 18.9µg/m3