Nie zrobimy już zakupów w niedzielę niehandlową? Nowy projekt nowelizacji ustawy

Shopping 1165437 1920 1
Kastelik

Szymon Kastelik

18 lipca, 2021

Niedziela niehandlowa obowiązuje w Polsce od ponad trzech lat. Jednak niektóre sieci znalazły sposób, aby ominąć zakaz. Obóz rządzący przygotował projekt nowelizacji, który utrudni prowadzenie takiej działalność w niedziele.

Od marca 2018 roku w Polsce obowiązują tak zwanie "niedziele niehandlowe". Od 2020 roku to prawie wszystkie niedziele w roku (w kalendarzu wyodrębniono 7 takich dni, w których możemy zrobić normalnie zakupy.

W niedzielę niehandlową zakupy działać mogą tylko: cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, restauracje, kwiaciarnie, sklepy prasowa oraz placówki pocztowe. Z zakazu wyłączone są też małe sklepiki osiedlowe, pod warunkiem, że w tym dniu na terenie sklepu przebywa właściciel. 

Prawie natychmiast właściciele dużych sieci analizowali możliwość ominięcia zakazów. Pierwsza była sieć Żabka. "Zielone sklepy" przemieniły się w placówki pocztowe. Do tego rozpoczęto w nich sprzedaż gotowej kawy. W ten sposób każdy sklep Żabki może działać legalnie we wszystkie niedziele. 

Za jej śladem poszli w końcu też więksi gracze na rynku. 9 lipca właściciel Biedronki podpisał współpracę z Pocztą Polską. Na ten moment w kilkudziesięciu sklepach w całej Polsce klienci mogą odbierać przesyłki. Ma to umożliwić Biedronce normalne funkcjonowanie także w niedziele niehandlowe.

Takie działania spotykają się ze sprzeciwem środowisk związkowych, zwłaszcza Solidarności, która popierała kilka lat temu Prawo i Sprawiedliwość za ten pomysł. Dlatego obóz rządzący próbuje wprowadzić zmiany w prawie. Poseł PiS-u Janusz Śniadek w rozmowie z PAP zapowiedział, że projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, trafił już do Sejmu.

Projekt zakłada, że sklep będzie mógł sprzedawać w niedzielę handlową, jeżeli jego działalność jako placówka pocztowa będzie przeważać.

Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej - wytłumaczył Śniadek w rozmowie z PAP.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.2µg/m3 PM2.5: 28.7µg/m3