Namierzone na aukcji futro z wilka kanadyjskiego posłuży jako materiał szkoleniowy

49 716446

Redakcja

18 lipca, 2022

Futro z wilka kanadyjskiego, które zostało zabezpieczone przez katowickich policjantów, zostało przekazane Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach. Teraz funkcjonariusze KAS, pozyskany okaz objęty ochroną gatunków dzikiej flory i fauny, będą mogli wykorzystywać w celach edukacyjno – szkoleniowych.

Nabywając pewne wyroby z gatunków zwierząt zagrożonych, często nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich okazów. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca daną rzecz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają jej legalność. 

Na trop futra, które chronione jest Konwencją Waszyngtońską CITES i zostało wystawione na internetowej stronie aukcyjnej, wpadli funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Policjanci zabezpieczyli futro wykonane ze skóry wilka kanadyjskiego.

Sprzedający wystawił je na aukcji internetowej, na prośbę swojej teściowej, która futro posiadała już od wielu lat. Obecna właścicielka nie posiadała na nie żadnych dokumentów.

Sąd Rejonowy Katowice Zachód wydał wyrok, w którym orzekł przepadek futra z wilka kanadyjskiego Canis lupus occidentalis na rzecz skarbu Państwa, a oskarżony w sprawie mężczyzna za handel okazem prawnie chronionym bez wymaganych dokumentów został ukarany wysoką grzywną.

Teraz funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej pozyskany okaz objęty ochroną gatunków dzikiej flory i fauny będą mogli wykorzystywać w celach edukacyjno – szkoleniowych.

 

Źródło: Policja Śląska

49 716447

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3