Najnowocześniejszego w Europie Laboratorium Nowych Mediów w ASP Katowice

ZDJĘCIE 8

Redakcja

15 września 2023

W katowickiej Akademii Sztuk Pięknych otwarto laboratorium nowych mediów - Tauron Lab. Według pomysłodawców, to najnowocześniejsze takie miejsce w Europie. 

14 września odbyła się inauguracja otwarcia Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab w ASP w Katowicach. Udział w wydarzeniu wzięli: Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski, prof. Grzegorz Hańderek – rektor ASP w Katowicach, Paweł Szczeszek – prezes zarządu Tauron Polska Energia, Artur Warzocha – wiceprezes zarządu
 ds. korporacyjnych Tauron Polska Energia, Stanisław Dojs – rzecznik prasowy Volvo Car Poland, a także Paweł Pindur – założyciel fundacji Soundscape.

Laboratorium to wyróżnia się zastosowaniem najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii w muzyce, które dają niespotykane dotychczas możliwości twórcze artystom oraz naukowcom. Darczyńcami są Fundacja Orlen oraz Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

Tauron Lab to wyjątkowe miejsce na mapie Katowic, Polski i Europy wyróżniają najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie dostępne obecnie na rynku w branży audio-wizualnej, które dają niespotykane dotychczas możliwości twórcze artystom oraz naukowcom. Autorski interfejs z systemem modularnym, światowej klasy nagłośnienie immersyjne oraz system wirtualnej akustyki. To wszystko ma w sobie innowacyjne w skali Europy Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab - mówił Paweł Pindur, założyciel fundacji Soundscape oraz pomysłodawca Tauron Lab.

Projekt znajduje się w katowickim ASP. Jak informują pomysłodawcy, ASP w Katowicach było jedynym miejscem na Śląsku, gdzie można było połączyć najnowsze systemy muzyczne z naukowym podejściem, co stworzyło szerokie pole do eksperymentów w dziedzinie technologii i nauki. Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab ma szansę stać się centralnym miejscem dla artystów, naukowców i pasjonatów sztuki nowych mediów w Polsce oraz Europie.

Przestrzeń twórczą i naukową dla artystów, studentów oraz naukowców stanowi zaplecze audio w połączeniu ze studiem filmowo-eksperymentalnym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ważną częścią laboratorium jest „Tonarium”. To jedyny w Polsce taki instrument, który pozwala na stworzenie wyjątkowych warunków pracy do tworzenia muzycznych eksperymentów.

fot. mat. pras. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.7µg/m3