Najlepszy młody mechanik samochodowy? W Pszczynie zainaugurowano niecodzienny konkurs

IMG 3440

Redakcja

7 marca, 2023

21 lutego w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie został zainaugurowany konkurs AutoFachman dla uczniów szkół kształcących przyszłych mechaników samochodowych. Tegoroczna edycja będzie miała zasięg ogólnopolski.

Konkurs AutoFachman po raz pierwszy odbył się w ubiegłym roku i został skierowany do szkół z terenu województwa śląskiego. Okazał się dużym sukcesem, dlatego zapadła decyzja, by w tym roku do udziału zaprosić szkoły kształcące przyszłych mechaników samochodowych z całej Polski. Organizatorem konkursu jest Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie we współpracy z MotoFocus.pl Konkurs wspierają Powiat Pszczyński, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz znane marki branży samochodowej.

Do konkursu na ten moment zgłosiło się blisko 30 szkół samochodowych, ale lista wciąż jest otwarta. Zainteresowane szkoły do 23 marca powinny przeprowadzić eliminacje wewnątrzszkolne i wyłonić po dwóch najlepszych uczniów. Następnie odbędzie się I etap - międzyszkolny, z którego do ścisłego finału awansuje 10 najlepszych ekip. Eliminacje i etap I odbędą się w formacie online, natomiast etap finałowy w formie bezpośredniego spotkania i rywalizacji praktycznej - 9 maja w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie.

- Cieszymy się, że konkurs się rozwija, znajduje nowych chętnych do udziału. Dziękuję Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz kadrze szkoły, która podejmują się takich działań i chce pokazać młodzieży, jak można inaczej, lepiej i ciekawiej się uczyć - mówił Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Elżbieta Modrzewska podkreślała, że Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest realizatorem wielu przedsięwzięć, których zadaniem jest współpraca edukacji z biznesem. - Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie promocją KSSE, powiatu pszczyńskiego i całego województwa śląskiego. Dołożymy wszelkich starań, żeby nasi przedsiębiorcy, żeby mieli świetnie przygotowanych pracowników w całym kraju - mówiła.

W etapie eliminacyjnym wykorzystane zostaną dostępne na stronach MotoFocus - Treningi Wiedzy - zawierające zbiór pytań technicznych, przygotowanych przez ekspertów z wiodących firm na rynku części i napraw samochodowych.

Zmaganiom uczniów patronować będą znane marki części zamiennych i wyposażenia warsztatowego. Przedstawiciele marek przygotują finałowe zadania praktyczne.

Jak przyznają organizatorzy, głównym celem konkursu jest zdobywanie wiedzy. Rozwiązując testy uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i jednocześnie uczyć się, bo system zweryfikuje błędy i wskaże poprawne odpowiedzi.

Patronat nad konkursem objęła starosta pszczyńska Barbara Bandoła.

mat. pras.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3