Na terenie bytomskiego szpitala powstanie lądowisko dla dronów

Drone 2724257 960 720

Redakcja

1 czerwca 2022

Na terenie Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu powstanie lądowisko dla dronów. W ramach pilotażowego programu będzie z niego korzystać laboratorium, które działa na terenie placówki. Drony będą transportować materiał biologiczny, przede wszystkim krew.

W trakcie poniedziałkowej sesji bytomskiej Rady Miejskiej, radni jednogłośnie przegłosowali wniosek złożony przez Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu.

 

We wniosku do radnych zwróciliśmy się z prośbą o wynajęcie na lądowisko dla dronów powierzchni znajdującej się na terenie budynku przy ul. Żeromskiego 7. Umowa najmu z laboratorium, które zorganizuje dronowy transport materiałów biologicznych będzie obowiązywała przez rok

informuje Kinga Wieczorek, po. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu

Uruchomienie dronowego transportu jest inicjatywą laboratorium, jednakże pierwotnie z podobną inicjatywą wyszedł były dyrektor „Jedynki" i prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego – Władysław Perchaluk.

 

Pierwszy pomysł wyszedł z Pododdziału Chirurgii Onkologicznej, a lądowisko miało być usytuowane na tarasie. Transport  powietrzny, to sposób na uniknięcie korków, a te tworzą się w co najmniej kilku miejscach na trasie między Bytomiem a Katowicami, szczególnie w godzinach szczytu.”

wspomina Władysław Perchaluk.

To bardzo innowacyjny projekt i jestem pewien, że Szpital nr 1 podzieli się swoimi doświadczeniami z innymi placówkami w Polsce

dodaje prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego

Możliwość procedowania programu pilotażowego to zasługa statusu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która jest swoistym poligonem doświadczalnym dla technologii dronowych. Funkcjonujący na terenie Metropolii od 2018 r. Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) umożliwia testowanie systemów dronowych zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak również w rzeczywistych warunkach miejskich.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.3µg/m3