Na ratunek rybitwie rzecznej! W Goczałkowicach powstaje unikatowa Ptasia Wyspa

IMG 20201009 WA0001

Redakcja

12 października, 2020

Na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, od października 2020 r, na Zbiorniku Goczałkowickim rozpoczęły się prace związane z utworzeniem niezwykłego siedliska rybitwy rzecznej chronionego gatunku, który od wielu lat zakłada gniazda tym rejonie.

To niezwykłe przedsięwzięcie, unikatowe również w skali europejskiej jest realizowane w porozumieniu z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów (gospodarza akwenu) oraz ze Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

Finansowanie odbywa się gł. ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sztuczna wyspa, która powstanie w rejonie ujścia Wisły, będzie miała powierzchnię około 450 m2. Projekt jest kwalifikowany jako budowla hydrotechniczna, realizowana w formie koła o średnicy 24 m. „Palisada" jest tworzona z tzw. ścianki Larsena powstaje z grodzic wykonanych z tworzywa sztucznego, które są „wbijane" wibromłotem osadzonym na koparce, która z kolei unosi się na pontonie - prace budowlane od początku trwają na tafli jeziora. Wygrodzone wnętrze zostanie wypełnione gruntem, na którym powstanie żwirowa plaża (dokładanie takie podłoże jest odpowiednim miejscem dla gniazdowania rybitwy rzecznej). Całość będzie wystawać 2-2,5 m nad poziom akwenu.

Rybitwa rzeczna jest w Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową, tym samym konieczne jest pełne zaangażowanie w działania zapewniające właściwe warunki do dalszego rozmnażania się i ciągłości rozwoju. Niestety, każdego roku setki gniazd są zatapiane w czasie wiosennych i letnich opadów deszczu.

Ptasia Wyspa zapewni właściwe miejsce do budowy gniazd, składania jaj i całego okresu lęgowego. Należy dodać, iż przedsięwzięcie jest częścią projektu pn. LIFE.VISTULA.PL., którego głównym celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków w obszarach Natura 2000 (położonych w Dolinie Górnej Wisły)

informuje Maciej Zaremba

Zakończenie budowy jest zaplanowane na koniec listopada.

 

Źródło fotografii: firma Soley sp. z o.o. (Balice k. Krakowa)

IMG 20201009 WA0000

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.8µg/m3 PM2.5: 16.0µg/m3