
Mała rewolucja organizacyjna w Prawu i Sprawiedliwości. Więcej okręgowych struktur partyjnych oraz opiekunowie województw.
Prawo i Sprawiedliwość przechodzi wewnętrzne zmiany. Od 1 lipca w partii w życie wchodzi nowy podział struktury okręgowej. Do tej pory w województwie śląskim PiS funkcjonował na podstawie sześciu okręgowych jednostek. Po zmianach w naszym regionie PiS podzielony będzie na 13 okręgów, które dostosowane będą terytorialnie do wielkości okręgów wyborczy do Senatu.
Według władz partii rządzącej, taki podział ma wspomóc organizację na poziomie lokalnym i wojewódzkim. Ponadto więcej koordynatorów na mniejszej przestrzeni ma pozwolić PiS-owi na skuteczniejsze działanie w terenie i przyciąganie wyborców.
Na czas zmian każde województwo otrzymało swojego "opiekuna", który będzie koordynował przeobrażenia strukturalne w regionie. PiS-owskim opiekunem województwa śląskiego został sam premier Mateusz Morawiecki, który w 2019 roku startował do Sejmu z Katowic.
Śląskie podzielone zostało na 13 okręgów. Według nowych założeń komitetu Prawa i Sprawiedliwości, liderem okręgu nie może być osoba, która pełni funkcję w rządzie. Dlatego w woj. śląskim na tę funkcję zostali wybrani przede wszystkim posłowie. Swój rejon otrzymali również marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski i wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.
Myszków - Lidia Burzyńska
Częstochowa - Grażyna Matyszczak
Gliwice - Jarosław Wieczorek
Zabrze - Wojciech Szarama
Jastrzębie-Zdrój - Teresa Glenc
Rybnik - Bolesław Piecha
Ruda Śląska - Jerzy Polaczek
Tychy - Bożena Borys-Szopa
Dąbrowa Górnicza - Waldemar Andzel
Sosnowiec - Ewa Malik
Bielsko-Biała - Przemysław Drabek
Cieszyn - Kazimierz Matuszny
Katowice - Jakub Chełstowski