Młode lwiątka zaprezentowane w śląskim ZOO

Lwy

Redakcja

5 listopada, 2023

Zaprezentowano 4 młode lwiątka, które przyszły na świat w Śląskim ZOO. W wydarzeniu uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski oraz Marek Mitrenga, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.


W Śląskim ZOO urodziły się 2 samiczki i 2 samce lwa angolskiego. Młode w wieku 8 - 9 tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Szczepienia zostaną powtórzenie po trzech, czterech tygodniach. Ze względu na wrażliwość kociąt, nie będą one widoczne dla zwiedzających na wybiegu zewnętrznym.

To potomkowie Moxico i Anoona. Samiec przyjechał do chorzowskiego Zoo 12 listopada 2021 r. Urodził się 01.12.2018 r. w Ogrodzie Zoologicznym w Lizbonie (Portugalia). Anoona – samica urodzona 29 grudnia 2017 r., przyjechała do ŚOZ z Brna 18.03.2021 r. W Śląskim ZOO żyje jeszcze jedna samica: Kaasai urodzona 17 lutego 2011r. Hodowla lwów angolskich (zagrożonych wyginięciem) jest jedną z nielicznych w Europie.

 Lwy angolskie są podgatunkiem zagrożonego wyginięciem lwa afrykańskiego. Szacuje się, że populacja lwów zmniejszyła się o około 43 proc. w ciągu ostatnich 21 lat. We wszystkich ogrodach na świecie przebywa obecnie zaledwie 77 przedstawicieli tej subpopulacji, z czego 73 w Europie.

- Narodziny lwiątek w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym to wielka radość nie tylko dla odwiedzających. Ten gatunek jest zagrożony wyginięciem i każde tego typu narodziny są wielkim wydarzeniem i szansą na przetrwanie dla populacji tych zwierząt. Śląski Ogród Zoologiczny zmienia się, inwestuje, czego przykładem jest realizowany właśnie nowy budynek i wybieg dla lwów, który pozwoli nie tylko poprawić komfort ich życia, zwiększy możliwość oglądania tych zwierząt przez odwiedzających, ale dzięki temu śląskie zoo stanie się trzecim na świecie ogrodem zoologicznym rozmnażającym lwy angolskie  tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

W śląskim ZOO powstaje nowy budynek dla lwów wraz z wybiegiem zewnętrznym, a jego realizacja to koszt prawie 3,2 mln zł. Budowa nowej lwiarni pozwoli na aktywne rozpoczęcie uczestnictwa w programie hodowlanym lwów – Śląski Ogród Zoologiczny stanie się dzięki temu trzecim na świecie ośrodkiem rozmnażającym lwy angolskie. Jednostki rozmnażające lwy należą do elitarnej światowej czołówki ogrodów zoologicznych.

- Dziękuję panu marszałkowi, że znalazły się środki na sfinansowanie nowej inwestycji jaką jest budowa budynku dla lwów. Po 21 latach urodziły się w naszym ogrodzie zoologicznym cztery lwiątka. To rzadki gatunek, ale śląskie zoo ma potencjał, by tych narodzin w przyszłości było więcej – mówił dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Marek Mitrenga.

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.4µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3