Miód z Katowic? Dokładnie tak! Miasto ma swoje ule

Katowickie pasieki Fot radoslaw kazmierczak

Redakcja

5 listopada 2022

Nie wszyscy wiedzą, że przy katowickich basenach oraz na dachu NOSPR-u znajdują się miejskie ule. Ich pszczoły są już gotowe do zimy, a miód, który wytworzyły, będzie służył promocji miasta - jako słodki podarunek dla gości oraz jako nagroda w konkursach dla mieszkańców.

Miejskie pszczoły zamieszkały zamieszkały na dachu Basenu Brynów i NOSPR-u oraz na terenie Basenu Burowiec. Każdy z miejskich uli zasiedliła łagodna rasa pszczół miodnych. Przygotowano miejsce dla nawet 350 tysięcy owadów. Mieszkanki zaledwie jednego ula potrafią wytworzyć średnio 20 kg miodu. 

Słodycz została oczywiście poddana badaniom jakości przez Zakład Pszczelarstwa w Puławach. Wykazały one, że miód zebrany w tym roku w Katowicach powstał prawdopodobnie bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed zakwitnięciem rzepaku. Znajdziemy w nim pyłki głównie z różnych gatunków klonów, wierzb i kasztanowców. Nie brakuje też pyłków śliw i roślin kapustowatych (np. kapusty, ale i roślin ozdobnych, takich jak maciejka). 

Ciekawe analizy przeprowadzono w dziale żywności laboratorium i2 Analytical w Rudzie Śląskiej. Wynika z nich, że katowicki miód w ogóle nie zawiera pozostałości pestycydów. – Ponadto nasze badania pokazują, że w miodzie z Katowic stosunek fruktozy do sumy glukozy i fruktozy przekracza 50%, co sugeruje, że będzie się on krystalizować stosunkowo wolno. Znajdziemy w nim tylko 0,4% sacharozy (dopuszczalna zawartość to nawet 5%), co świadczy o tym, że pszczoły nie były dokarmiane cukrem – mówi Monika Partyka, dyrektor ds. Wdrożeń i Rozwoju w i2 Analytical Ltd. Sp. z o.o.

Miód zebrany z katowickich uli posłuży do promocji miasta, jako słodki podarunek dla gości oraz nagroda dla mieszkańców w różnych konkursach organizowanych przez Urząd Miasta.  Miód zebrany w tym roku znów posłuży do promocji miasta. Aby zwrócić uwagę na miejsce usytuowania uli nadaliśmy mu nazwę „Miód z kroplą Katowic” oraz „Miód z nutą Katowic” – dodaje Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji. 

 
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3