Minister Buda na Górnym Śląsku. PiS chwali się pieniędzmi na mieszkania socjalne

IMG 20230913 161607 1
Kastelik

Szymon Kastelik

14 września 2023

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda odwiedził w środę Górny Śląsk. Wizytował m.in. w Rybniku i Zabrzu, gdzie ogłosił dofinansowanie do remontu i przebudowy mieszkań socjalnych. 

ZOBACZ WIDEO:

W Rybniku minister Waldemar Buda w towarzystwie kandydujących do Sejmu polityków Prawa i Sprawiedliwości (Bolesław Piecha, Paweł Jabłoński, Karol Szymura) i Suwerennej Polski (wiceminister Michał Woś) ogłosił, że miasto otrzyma od rządu dofinansowanie do remontu i przebudowy mieszkań socjalnych. Konferencja odbyła się obok prawie opuszczonego budynku wielorodzinnego przy ul. Zebrzydowickiej.

- To nasza odpowiedź na problemy mieszkaniowe, które często pojawiają się w samorządach (...) Bardzo mocno postawiliśmy na budownictwo komunalne. Zwiększyliśmy budżet w porównaniu do naszych poprzedników. Już w tym roku wydatkowaliśmy 1,4 mld złotych. Zakładamy, że do końca roku dobijemy do 1,65 mld złotych - powiedział w Rybniku Waldemar Buda.

Sam Rybnik otrzyma blisko 4 mln zł dotacji przeznaczonych na remonty i przebudowę mieszkań komunalnych, co stanowi nawet 80 procent dofinansowania. Przebudowane i wyremontowane mają zostać 23 mieszkania socjalne, do których wprowadzić się mogą 3-4 osobowe rodziny. 

Kolejnym miastem z dofinansowaniem jest Zabrze, które otrzyma blisko 2 mln złotych na 18 mieszkań. 

Przekazywane środki to bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat. Źródłem jego finansowania są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii, a bezzwrotnych grantów z funduszu Dopłat udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nowa strefa gospodarcza

Waldemar Buda był obecny również na zawarciu porozumienia pomiędzy Miastem Racibórz a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A w zakresie włączenia nowych terenów przemysłowych do strefy gospodarczej w Raciborzu.

Będzie to kolejny impuls rozwojowy dla tego regionu i prowadzenia działalności gospodarczej na Śląsku - mówił minister.

Nowe tereny do strefy gospodarczej w Raciborzu zostaną włączone dzięki pozyskaniu ziemi pod inwestycje od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Porozumienie obejmuje tereny przeznaczone na działalność przemysłową: przy ul. Cieszyńskiej (ok. 5,3 ha), przy ul. Mikołowskiej (5,6 ha), przy ul. Sosnowieckiej (ok. 35,7 ha).

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.3µg/m3 PM2.5: 7.4µg/m3