
Rządowy Program Odbudowy Zabytków w województwie śląskim to tak naprawdę program ochrony kościołów. Większość przyjętych wniosków dotyczy prac związanych z świątyniami, na które rząd przeznaczy kilkadziesiąt mln złotych.
Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to propozycja rządu na odbudowę i remont obiektów zabytkowych. Na dwa etapy przeznaczono około 3,5 mld złotych. Rząd ogłosił wyniki naboru - w całej Polsce wybrano ponad 4 tysiące projektów.
Jeszcze w ubiegłym tygodniu politycy Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęli przekazywanie "promes" związanych z programem w terenie (w woj. śląskim m.in. europosłanka Izabela Kloc). Do programu mogły zgłosić się samorządu, które ubiegały się o środki z jednej z trzech kategorii:
• do 150 000 zł
• do 500 000 zł
• do 3 500 000 zł.
Dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków może pokryć nawet 98 procent wartości inwestycji.
Ochrona kościołów w woj. śląskim
Z opublikowanej listy wyników naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wynika, że w województwie śląskim wybrano blisko 260 projektów. Prawie 40 propozycji otrzymało więcej niż 1 mln złotych dofinansowania (kilka projektów może liczyć na maksymalną pomoc - 3,5 mln złotych).
Do programu dostały się projekty z prawie wszystkich samorządów z województwa śląskiego, gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, największych miast oraz z powiatów.
Sama lista wybranych projektów jest ciekawa. Gdyby ktoś z poza województwa śląskiego uznał, że dzięki tej liście dowie się czegokolwiek o zabytkach w naszym regionie... to uznałby, że województwo śląskie to jakiś Watykan.
Przypomnijmy: 258 projektów na liście. 135 z nich to... dofinansowanie do remontów, renowacji itd. kościołów. Do tego trzeba doliczyć kilka kaplic. Większość propozycji przyjętych do Rządowego Programu Ochrony Zabytków to m.in. remonty dachów kościołów, renowacje z zewnątrz i w wewnątrz kościołów, remont elewacji i termomodernizacje kościołów, renowacje ołtarzy kościołów, montaż okien, naprawa kaplic i ich wyposażenia czy nawet remont wieży kościelnej.
- Drodzy rodacy, wy to doskonale wiecie, w ilu polskich gminach, wioskach, małych miasteczkach i większych trochę miastach - kryją się perły. Perły z polskiej przeszłości, które niszczały. Serce bolało, serce cały czas boli jak niszczeją, jak tracą swoją wartość, jak nikną w oczach (...) Polskie zabytki to duma wielu polskich lokalnych społeczności. To jednocześnie dbałość o tę żywą tkankę polskiej kultury. Tak naprawdę zabytki przecież przenoszą przeszłość w teraźniejszość i zanoszą ją także w przyszłość do kolejnych pokoleń - są tą arką przymierza między dawnymi i młodszymi laty i właśnie o nie musimy i chcemy dbać – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ogłoszenia wyników naboru do programu.
fot. KPRM