Mieszkaniec Tychów oskarżony o organizację grupy zajmującej się fikcyjnym handlem odpadami

Disposal g9590f33ad 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

24 grudnia 2022

Zakończyło się śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach w sprawie działającej w latach 2010 - 2014 roku na terenie całego kraju zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się fikcyjnym handlem odpadami oraz potwierdzającymi nieprawdę dokumentami przekazania odpadów. Akt oskarżenia obejmuje 21 osób.

Do Sądu Okręgowego w Katowicach został skierowany akt oskarżenia przeciwko 21 osobom, które brały udział w tym nielegalnym procederze, w tym wobec mężczyzny, który kierował tą zorganizowaną grupa przestępczą.

-  Mieszkaniec Tychów, będący organizatorem tego procederu, nawiązał kontakty z przedstawicielami 9 firm z terenu całej Polski. Firmy te w trakcie produkcji wytwarzały odpady, co do których obowiązywał wymóg rozliczenia ich utylizacji przed właściwymi organami kontroli - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach, Marta Zawada-Dybek.

Jak tłumaczy prokuratura, oskarżeni utworzyli grupę firm, które  wystawiały stwierdzające nieprawdę faktury lub druki w postaci Kart Przekazania Odpadów. W ten sposób uzyskiwali fałszywą zgodności bilansu przyjętych odpadów z odpadami, które utylizowano lub przekazywano do dalszej utylizacji.

-  W fakturach i kartach przekazania odpadu poświadczano nieprawdę, co do faktycznego wykonania usługi, polegającej na odbiorze lub utylizacji odpadów, podczas gdy faktycznie te zdarzenia nie miały miejsca - dodaje Zawada-Dybek.

Wśród oskarżonych są także osoby zarządzające lub przedstawiciele firm, którzy pozyskiwali stwierdzające nieprawdę dokumenty. Część z oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów i w śledztwie składała wyjaśnienia. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3