Prokuratura Okręgowa w Katowicach zajmuje się sprawą fałszerza dokumentów z Sosnowca. Do sądu skierowała akt oskarżenia przeciwko 20 osobom.
Akt oskarżenia obejmuje mieszkańca Sosnowca, któremu prokuratura przedstawiła 23 zarzuty podrobienia dokumentów w celu użycia ich za autentyczne. Natomiast 19 innych osób zostało oskarżonych o zlecanie podrabiania dokumentów. Akt oskarżenia trafił do sądu.
Jak ustalono, oskarżony w okresie od 2017 do 2020 r. w miejscu pracy – drukarni, podrabiał dokumenty, wśród których znalazły się m.in. dowody osobiste, prawa jazdy, świadectwa ukończenia szkół średnich i wyższych, zaświadczenia ukończenia kursów zawodowych. Podczas przeszukania zabezpieczone zostały nośniki danych zawierające szablony dokumentów, wykorzystywanych w przestępczym procederze. Ustalono, że oskarżony z fałszowania dokumentów uczynił sobie stało źródło dochodów. Za podrobienie dokumentu, uzyskiwał on korzyść majątkową w wysokości od 300 do 1000 zł”
informuje prokuratura krajowa
Oskarżony mieszkaniec Sosnowca nie przyznał się do winy. Zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego. Grozi mu nawet 10 lat więzienia.
19 osób oskarżonych o zlecanie podrabiania dokumentów w przeważającej części przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów. Część oskarżonych złożyła wnioski o wymierzenie im kary bez przeprowadzania rozprawy. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5 - dodaje prokuratura.