Mieszkaniec chce zmiany nazwy ronda im. Praw Kobiet w Sosnowcu. Proponuje " przeciw alienacji rodzicielskiej"

Csm IMG 2054 01 0523621ea2
Kastelik

Szymon Kastelik

8 stycznia, 2022

Do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji działającej przy Radzie Miejskiej w Sosnowcu wpłynął wniosek mieszkańca, który chce zmiany nazwy ronda im. Praw Kobiet. W zamian proponuje rondo " przeciw Alienacji Rodzicielskiej".

23 listopada 2021 roku w rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych, skrzyżowanie u zbiegu ulic Piłsudskiego, Dęblińskiej i 3 Maja w Sosnowcu otrzymało nazwę Rondo im. Praw Kobiet. 

Petycja i inicjatywa w sprawie nadania nazwy Praw Kobiet jednemu z sosnowieckich rond była pomysłem Doroty Kurcz, którą wsparły Dziewuchy z Sosnowca. Pomysł poparł Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca oraz Ewa Szota, przewodnicząca Rady Miejskiej w Sosnowcu. - Jest takie powiedzenie, że mądrzy ludzie budują mosty, a głupi mury. Niech to Rondo im. Praw Kobiet będzie takim mostem, który będzie nas wszystkich łączył. Bardzo dziękuję władzom miasta, że poparły naszą inicjatywę. Wspólnie zrobiliśmy wielką rzecz. Ta nazwa to wyraz solidarności wobec wszystkich kobiet, bo wszystkie na uhonorowanie zasługują i zwrócenie uwagi na szereg praw, o które musimy się troszczyć. W końcu prawa raz nadane nie są gwarantem i mogliśmy się o tym przekonać wielokrotnie w ostatnich miesiącach - podkreślała podczas uroczystości Dorota Kurcz.

Ostatecznie decyzja zapadła w styczniu 2021 roku.

To wielki dzień dla kobiet, które przez lata musiały walczyć i walczą dziś o swoje prawa. Cieszę się, że w Sosnowcu, w którym mam zaszczyt pełnić jako pierwsza kobieta w historii funkcję przewodniczącej Rady Miasta, udało nam się wspólnymi siłami doprowadzić do tego, że mamy rondo nazwane imieniem praw kobiet. To symbol. Bardzo ważny symbol, bo musimy pamiętać, że prawa nie są nam dawane, trzeba o nie walczyć - powiedziała Ewa Szota podczas uroczystości.

Uczestniczymy w wydarzeniu symbolicznym, które ma dla nas kobiet ogromne znaczenie. W rocznicę uzyskania prawa wyborczych nadajemy nazwę jednemu z rond, które od teraz będzie się nazywać Rondo im. Praw Kobiet. Kobiety także mają swoje prawa, o czym wiele osób na świecie nadal nie wie lub nie chce wiedzieć. Pamiętajmy o tym. Sosnowiec pamięta, czego najlepszym dowodem jest nasza obecność tutaj - podkreślała Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.

 - Sosnowiec to miasto, w którym od zawsze stykały się różne religie, kultury, poglądy polityczne. Bo można, a nawet trzeba się różnić, mieć różne poglądy, odmienne zdanie, ale w sprawach ważnych dla nas wszystkich mówić wspólnym głosem. Nie wiem dlaczego tak się stało, że to kobiety musiały walczyć o swoje prawa, a nam mężczyznom, facetom po prostu to dano. Dlatego musimy się upominać, my mężczyźni o prawa kobiet. Wskazanie miejsca w centrum Sosnowca to dobra lokalizacja do upamiętnienia tak ważnej społecznie kwestii, jaką są prawa kobiet. Polki jako jedne z pierwszych na świecie otrzymały prawa wyborcze, niespełna kilka tygodni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Wskazuje to na fakt, jak ważną dla całego społeczeństwa była kwestia praw kobiet. Nazwanie ronda w Sosnowcu Rondem Praw Kobiet jest ukłonem w stronę wszystkich działaczek, członkiń organizacji, które już w drugiej połowie XIX wieku organizowały spotkania i zjazdy w celu omówienia sytuacji gospodarczej kobiet - podsumował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. W uroczystości wzięli udział m.in.:  parlamentarzyści, radni, przedstawiciele sosnowieckiej oświaty, organizacji i stowarzyszeń, zawodniczki sosnowieckich klubów sportowych oraz liderka Strajku Kobiet Marta Lempart. 

I można uznać, że po tak dużej imprezie medialnej, wszystko wróciło do normy. Niestety nie. Okazuje się, że nie wszystkim podoba się to, że rondo w centrum miasta nosi im. Praw Kobiet, Jak donosi Wyborcza.pl i potwierdza plan posiedzeń komisji w UM Sosnowiec, 17 stycznia Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zajmie się "rozpatrzeniem wniosku mieszkańca w sprawie zmiany nazwy Ronda "Praw Kobiet" na Rondo " przeciw Alienacji Rodzicielskiej".

Co to alienacja rodzicielska? Jak informuje portal hallozdrowie.pl za Międzynarodową Klasyfikacją Chorób (ICD-11):

  • Alienacja rodzicielska to utrudnianie przez jednego rodzica kontaktów drugiego rodzica z dzieckiem
  • Alienacja to również nastawianie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi
  • Wymuszanie deklaracji uczuć dla siebie
  • Wmawianie, wymuszanie negatywnych emocji, reakcji dziecka wobec drugiego rodzica
  • Oferowanie korzyści – począwszy od lodów po elektronikę, w zależności od wieku i gustu dziecka – w „nagrodę” za niechęć do drugiego rodzica
  • Przedstawianie drugiego rodzica w złym świetle.

Jest to zjawisko, które często pojawia się przy rozwodach w godzinach, które posiadają dzieci. Jeżeli rodzice nie dogadają się między sobą, wówczas rozpoczyna się walka sądowa o prawo opieki nad dziećmi. To proces, który negatywnie wpływa na psychikę dziecka i warto, żeby ten temat został poruszony? Ale czy "alienacja rodzicielska" powinna zastąpić rondo im. Praw Kobiet? Może znajdzie się w Sosnowcu inne ważne rondo, które będzie godne takiej nazwy? 

powiązane artykuły:

MZZL W Fo S 2
#EkoSilesia 21 stycznia, 2022

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu otrzymał duże dofinansowanie, dzięki któremu już niedłu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.3µg/m3 PM2.5: 17.1µg/m3