Mieszkańcy kolejnych ulic w Czeladzi zyskają nową kanalizację

Sewer pipes ga5c7d9bc4 1920

Redakcja

24 lutego, 2022

Nową kanalizację, nowe sieci wodociągowe i wyremontowaną nawierzchnię zyskają ulice Niwa i Boguckiego w Czeladzi.

Od wielu lat, co roku kolejny fragment miasta, wyposażamy w sieć kanalizacyjną – przy okazji wymieniając inne sieci – a na koniec remontując drogi. Teraz mam dobrą wiadomość dla mieszkańców ulic Niwa i Boguckiego. Dobrą, bo Czeladzkie Wodociągi rozstrzygnęły przetarg na budowę w tym miejscu kanalizacji sanitarnej i wymianę starej sieci wodociągowej”

przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Kosztowna inwestycja

Czeladź należy do grona miast o najwyższych wskaźnikach skanalizowania. Dzisiaj ponad 92% czeladzkich mieszkań i domów posiada kanalizację sanitarną.

To wielki plus naszego miasta, ale i pewien kłopot związany z realizacją kolejnych inwestycji kanalizacyjnych. Otóż paradoksalnie tak dobre wskaźniki skanalizowania miasta powodują, że nie spełniamy warunków na pozyskiwanie na tego typu inwestycje jakichkolwiek środków pomocowych”

wyjaśnia burmistrz.

Pozostały nam do skanalizowania pojedyncze domy z długimi odcinkami sieci, często z koniecznością budowy kolejnych przepompowni, kończących się kapitalnymi remontami dróg. Równolegle musimy wymieniać lub remontować czasem już stuletnie sieci w starych częściach miasta. Te inwestycje są niezwykle kosztowne, a na ich wykonanie miasto może przeznaczyć jedynie środki z opłat mieszkańców za odprowadzenie ścieków i dostarczanie wody. A nie możemy przecież tych opłat zbytnio podnosić, bo i tak już są sporym obciążeniem budżetów rodzinnych”

przyznaje Zbigniew Szaleniec.

Remont może trochę potrwać

Doprowadzenie do skanalizowania pozostałej części miasta, ze względów finansowych, może potrwać jeszcze wiele lat.

Cieszy każda kolejna inwestycja, którą realizujemy, także ta na Niwie i Buguckiego. Niestety muszę mieszkańców tych ulic przygotować na to, że inwestycja ta nie będzie trwała krótko”

dodaje burmistrz miasta.

Poza budową kanalizacji sanitarnej i wymianą sieci wodociągowej, realizowaną przez Czeladzkie Wodociągi, miasto planuje również przetarg na budowę kanalizacji burzowej. Po tych pracach remontem dróg zajmie się MZGK.

Nie wiemy, czy podobnie jak na ul. Kilińskiego, inwestycji dodatkowo nie opóźni niewłaściwie położony przed laty gazociąg. Sprawdzimy to zaraz po rozpoczęciu prac związanych z budową kanalizacji. Już teraz proszę mieszkańców wspomnianych ulic o cierpliwość i wyrozumiałość”

podkreśla Zbigniew Szaleniec.

Źródło: UM Czeladź

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.7µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3