Metropolia zmienia rozkłady blisko 100 linii autobusów i tramwajów

Csm ztm 01 42e0c8f50e

Redakcja

18 kwietnia 2020

Na podstawie otrzymanych zgłoszeń i własnych analiz dotyczących napełnień pojazdów w czasie epidemii Zarząd Transportu Metropolitalnego, organizator komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ogłosił zmiany rozkładów blisko 100 linii autobusów i tramwajów.

Jak wynika z informacji rzecznika ZTM Michała Wawrzaszka, niektóre z tych zmian zaczną obowiązywać w sobotę, inne są jeszcze dopracowywane i zostaną ogłoszone w kolejnych dniach. Organizator transportu zaleca, aby informacje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej sprawdzać przed wyjściem z domu, bo zmiany są wprowadzane na bieżąco.

„W ciągu kilku najbliższych dni wprowadzimy zmiany w rozkładach jazdy 99 linii. To prawie jedna czwarta całej naszej sieci. Każdemu, kto korzysta z komunikacji miejskiej zalecamy, aby przed wyjściem na przystanek sprawdził rozkłady jazdy w internecie lub skontaktował się z naszą bezpłatną infolinią pod numerem 800 163 030” - zasugerował Wawrzaszek.

Jak przypomniał, ZTM wprowadza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji od połowy marca br. Po zamknięciu szkół, uczelni i wielu zakładów, a także po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń dot. liczby dostępnych miejsc w pojazdach transportu publicznego, znacznie spadły potrzeby przewozowe. Zmniejszyły się też możliwości przewoźników, z którymi współpracuje ZTM.

„Wprowadzanie zmian jest konieczne. Na wielu połączeniach odnotowujemy już tylko 10-15 proc. wcześniej korzystających z nich podróżnych. Gdzie indziej frekwencja wciąż jest wysoka, dlatego musimy wzmocnić te linie, z których korzystają pasażerowie niemogący pozwolić sobie w tym trudnym czasie na pracę zdalną” - uściślił rzecznik ZTM.

Dotąd w ciągu ostatniego miesiąca wprowadzono zmiany w rozkładach obejmujące ok. 170 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Do tego pojawią się zmiany wynikające z prac remontowo-modernizacyjnych np. na sieci tramwajowej.

Jedną z takich właśnie wprowadzanych od soboty korekt – wiążących się z początkiem prac na linii tramwajowej nr 9 w Rudzie Śląskiej Goduli – będzie skrócenie trasy tego tramwaju – do Chebzia Pętli i wydłużenie linii autobusowej nr 121 (wbrew wcześniejszym zapowiedziom Tramwajów Śląskich nie będzie tam uruchamiany odrębny tzw. zatramwaj).

Ponadto zmiany obejmą od soboty: linię tramwajową nr 30 (wznowienie kursowania), linię autobusową nr 900 (zawieszenie kursowania w soboty, niedziele i święta), linie autobusowe 137, 254, 268, 291, 525, S oraz W (w soboty będą kursowały wg rozkładu niedzielnego) i linie autobusowe 8 i 58 (dodatkowe kursy w soboty).

Od poniedziałku 20 kwietnia zmiany obejmą: linię autobusową 101 i trolejbusową A (dodatkowe kursy), linie autobusowe 56, 186, 197, 692 (dodatkowe kursy w dni robocze), linię autobusową 47 (zwiększenie pojemności taboru w wybranych kursach) i linie autobusowe A4 i 60 (zmniejszenie pojemności taboru).

Zmiany od środy 22 kwietnia będą obejmowały: linie autobusowe 2, 82, 131, 137, 291, 515, 525, 551, 696, S i W (w dni robocze będą kursowały wg rozkładu sobotniego), linię autobusową R (specjalne rozkłady jazdy) i linie autobusowe 131 i 525 (zwiększenie pojemności taboru). Od 23 kwietnia zawieszona będzie linia autobusowa 159.

ZTM deklaruje, że liczbę pasażerów w pojazdach weryfikują wyznaczeni pracownicy. Informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. można też wysyłać na adres: kancelaria@metropoliaztm.pl. Na najbardziej obciążonych połączeniach oferta transportowa nadal ma być zwiększana, a na najmniej – ograniczana.(PAP)

Foto: ZTM

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.5µg/m3 PM2.5: 21.0µg/m3