Metropolia GZM zaprasza do siania łąk kwietnych

Flower meadow 3598555 1920

Redakcja

8 maja, 2021

Ruszył program Metropolitarne Łąki Kwietne, podczas którego organizacje pozarządowe oraz aktywiści miejscy założą łąki kwietne. Efektem zorganizowanych warsztatów będzie ich wysianie.

„Po dużym zainteresowaniu i zaangażowaniu uczestników w ubiegłorocznym programie pilotażowym zdecydowaliśmy się na rozwinięcie projektu”- mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Program Metropolitalne Łąki Kwietne to nasze wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wzbogacić różnorodność biologiczną w najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne to naturalny, skuteczny sposób na łagodzenie skutków suszy. Obserwujemy, że z roku na rok stają się one coraz bardziej popularne. Ich zakładanie oraz pielęgnacja wymaga jednak zdobycia podstawowej wiedzy jak przygotować grunt oraz kiedy kosić, aby mogły się one samoistnie odtwarzać w kolejnych okresach wegetacyjnych

wyjaśnia Blanka Romanowska

W tegorocznej edycji mogą brać udział organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne, muszą jedyne złożyć deklaracje do 30 czerwca. Chętni mają podać m.in. planowaną liczbę uczestników warsztatów, dane o położeniu oraz wielkości terenu do wysiania łąki i tytuł prawny do nieruchomości gruntowej, na której odbędą się warsztaty w części praktycznej. Powinna być ona też ogólnodostępna i znajdować się w obszarze zwartej zabudowy lub blisko terenów zurbanizowanych.

Uczestnicy warsztatów we wrześniu i październiku wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Zapoznają się z zasadami zakładania i utrzymania łąk kwietnych. Podczas zajęć praktycznych przy zakładaniu łąki w terenie poznają techniki wysiewu roślin łąkowych, które zakwitną wiosną. W miejscu założenia łąki Metropolia ustawi tablicę informacyjną wraz z domkiem dla dziko żyjących owadów zapylających, a każdy uczestnik warsztatów otrzyma broszurę informacyjną i paczuszkę z nasionami łąkowymi do samodzielnego wykorzystania w dowolnym miejscu.

Łąki kwietne nie tylko zatrzymują wodę, ale i mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz małych zwierząt. Przyczyniają się też do ograniczania  populacji kleszczy, bowiem występująca na nich różnorodność gatunków owadów wabi ptaki oraz drobne ssaki, które chętnie żerują w gąszczu roślin uzupełniając przy okazji swoją dietę o kleszcze. 

W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo jesienią, jednak nie później niż do wystąpienia pierwszych przymrozków. W ramach organizowanych przez Metropolię warsztatów wysiewane będą mieszanki gatunków wieloletnich.

W ubiegłym roku w ramach pilotażu łąki kwietne powstały w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich

Źródło: GZM

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.8µg/m3 PM2.5: 29.8µg/m3