Mateusz Morawiecki - prezes Rady Ministrów, kandydat na posła

Mateusz morawiecki

Redakcja

12 września 2023

Sylwetka Mateusza Morawieckiego - prezesa Rady Ministrów, kandydata na posła w okręg nr 31.  

Mateusz Morawiecki – biografia

Mateusz Morawiecki urodził się 20 czerwca 1968 roku we Wrocławiu. Jest żonaty, ma czwórkę dzieci. Posiada wykształcenie wyższe. Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował także na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. W 1995 uzyskał dyplom Master of Business Administration na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończył też studia podyplomowe z prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie w Hamburgu. Kształcił się także Uniwersytecie w Bazylei i w Kellogg School of Management przy Northwestern University. Jego kariera zawodowa zaczęła się od pracy w firmach wydawniczych. Pracował przez lata na stanowiskach menedżerskich w różnych firmach z zakresu konsultingu i bankowości. Były prezes zarządu Banku Zachodniego WBK. W 2013 roku odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka. W 2015 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania oraz promowania polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2021 roku uhonorowany Srebrnym Krzyżem Solidarności Walczącej.

Działalność polityczna

W 2010 został powołany w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku. Zasiadał tam blisko 2 lata. Po wygranej partii PiS w wyborach parlamentarnych, w 2015 roku objął funkcję wicepremiera w rządzie Beaty Szydło, piastował też stanowiska ministerialne. Niecały rok później wstąpił oficjalnie do Prawa i Sprawiedliwości. W 2017 roku został desygnowanym na urząd Premiera. W 2019 roku po wygranych wyborach parlamentarnych po raz drugi stanął na czele rządu Prawa i Sprawiedliwości.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku kandyduje z 1 miejsca na liście KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 31 obejmującym powiat bieruńsko-lędziński oraz miasta na prawach powiatu: Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy.

Mateusz Morawiecki kontakt:

e-mail: biuro@mateuszmorawiecki.pl

tel. 602 195 110

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.2µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3