Marek Czyż zapowiedział zmiany w TVP

Maczyz

Redakcja

21 grudnia, 2023

Marek Czyż przez wiele lat pracował w TVP. Odszedł, kiedy kontrolę nad mediami publicznymi zaczęło przejmować Prawo i Sprawiedliwość. Teraz wrócił. 

20 grudnia 2023 roku zapisał się na kartach polskiej historii. TVP Info przestało nadawać. Nie było też wydania głównego programu informacyjnego na antenie TVP. Zamiast "Wiadomości" widzowie zobaczyli krótkie wystąpienie Marka Czyża, który zapowiedział nadchodzące zmiany w telewizji publicznej.

- Żaden polski obywatel, który finansuje działanie telewizji publicznej, nie ma żadnego obowiązku słuchiwać się w propagandę. Czyjąkolwiek. Każdy polski obywatel, który finansuje media publiczne ma prawo żądać od nich rzetelnej, profesjonalnej i uczciwej informacji - powiedział Marek Czyż o 19:30 na antenie TVP. Dodał, że nowy serwis informacyjny nie będzie tworzył "obrazów", a przedstawiał fotografie świata.

- Zamiast propagandowej zupy, chcemy zaproponować państwu czystą wodę - zapowiedział Czyż. 

Marek Czyż twarzą zmian w TVP

Marek Czyż urodził się w Cieszynie, ale pochodzi z Goleszowa. We wspomnianym Cieszynie ukończył liceum i wyjechał na studia do Katowic. Tam rozpoczęła się jego kariera w mediach. Współtworzył program studenckiego radia Egida, w którym spotkał się z Kamilem Durczokiem.

Następnie Czyż dołączył do pierwszej prywatnej rozgłośni w Katowicach - Radia Top. W 1996 roku związał się z TVP, w którym pracował do 2009 roku. Następnie na dwa lata przeszedł do TVS, aby ponownie wrócić do TVP. Wówczas mogliśmy go zobaczyć na antenie TVP Info, gdzie prowadził m.in. program poranny oraz "Bez Retuszu". 

Z anteny TVP Info zniknął w lutym 2016 roku, kiedy kontrolę nad mediami publicznymi przejmowało Prawo i Sprawiedliwość. Wrócił na krótko do TVP Katowice. W 2016 roku związał się z nowym projektem Nowa TV. Potem dołączył do Superstacji.

W 2019 został redaktorem naczelnym naszego portalu, z którym współpracował przez kolejny rok. W 2020 roku Marek Czyż uruchomił swój autorski projekt Czyż Tak, a później Dziennik Metropolii. Od stycznia 2022 do lipca 2023 był dyrektorem informacji Radia Zet.


fot. screen TVP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.7µg/m3 PM2.5: 29.1µg/m3