Mali pacjenci - duże problemy. Oddziały zamknięte?

Sick child
Article

Rafał Klima

24 lipca 2019

Przez braki kadrowe szpitale muszą zawieszać działanie oddziałów. Szpital Śląski chce zamknąć oddział chirurgii dziecięcej w Cieszynie, wkrótce przestanie działać także oddział hematologii i onkologii dziecięcej w Chorzowie.

W bardzo ciężkiej sytuacji jest Szpital Śląski w Cieszynie. Od lutego zawieszony jest oddział chirurgii dziecięcej. Taki stan ma trwać do 15 sierpnia tego roku.  Co dalej? Szpital złożył wniosek o jego zamknięcie.

Złożyliśmy wniosek o likwidację oddziału. Zadecyduje o tym Starostwo Powiatowe. Powód jest ten sam co w przypadku zawieszenia. Nie mamy wystarczającej liczby lekarzy”

mówi Ewa Herman, rzecznik prasowy Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Szpital poszukiwał lekarzy do pracy. Nie udało się. Nie ma ordynatora i niezbędnej do działania obsady lekarskiej.

Najbliższe szpitale z chirurgią dziecięcą znajdują się w Bielsku-Białej oraz Jastrzębiu-Zdroju.  Oddalone są o ok. 40 km.

Niepokój może budzić informacja o zawieszeniu oddziału pediatrycznego. Jednak rzecznik szpitala uspokaja. Ten ruszy ponownie 25 sierpnia.

Trwają tam prace remontowe. Wykorzystujemy czas wakacyjny. Wtedy jest mniej pacjentów, a remont był konieczny”

dodaje rzecznik szpitala śląskiego

W fatalnej sytuacji znalazł się szpital w Chorzowie. Tam zawieszenie czeka oddział hematologii i onkologii dziecięcej. Pacjenci, którzy leżeli na oddziale, musieli zostać przeniesieni do innych szpitali.

Udało nam się wszystkich przenieść. Pacjenci znaleźli miejsca w Katowicach i Zabrzu”

mówi Kamil Nowak, rzecznik prasowy Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie

Szpital brał jednak pod uwagę to, że trzeba będzie szukać łóżek w innych placówkach. Nie wszyscy pacjenci tamtego oddziału potrzebują dłuższej hospitalizacji. Część pacjentów przychodzi jedynie na planowe zabiegi lub badania.

Lecznica - by móc ponownie otworzyć oddział - potrzebuje kadry lekarskiej. Oferty pracy już zostały ogłoszone.

W porannej rozmowie S24 p.o dyrektora Śląskiego NFZ Piotr Nowak zapewniał, że każdy taki przypadek jest analizowany. Planowane są także działania, które mają na celu zmniejszenie niedogodności pacjentów.

Foto 01c

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.4µg/m3 PM2.5: 5.8µg/m3