Linia kolejowa Gliwice-Katowice przez Rudę Śląską zostanie przystosowana do pociągów osobowych

Csm Stacja Gliwice podrozny wsiada do pociagu fot Katarzyna Glowacka 7b5d92cf6a

Redakcja

21 lipca 2023

W ramach rządowego programu Kolej Plus ma zostać zmodernizowana linia kolejowa Gliwice-Katowice przez Rudę Śląską. Ma ona być alternatywą do istniejącego już połączenia Gliwice - Katowice przez Zabrze i Chorzów.

Do tej pory linia kolejowa nr 141 przebiegająca przez Rudę Kochłowice i łącząca Gliwice z Katowicami, wykorzystywana była w ruchu towarowym. Ale ma to się zmienić. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i przebudowę tej linii kolejowej, tak, aby mogła służyć też w transporcie osobowym. 

W ramach projektu wybudowanych lub odtworzonych zostanie łącznie 7 nowych przystanków: Zabrze w rejonie ul. Opawskiej, Zabrze Makoszowy, Ruda Bielszowice, Ruda Halemba, Ruda Wirek, Ruda Kochłowice, Chorzów Hajduki. Po modernizacji ponad 20 km linii kolejowej, pociągi będą mogły poruszać się z prędkością do 120 km/h.

- Prace projektowe i budowlane dla zadania „Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice - Ruda Kochłowice - Katowice liniami kolejowymi nr 141 na odcinku Gliwice - Ruda Kochłowice, 164 na odcinku Ruda Kochłowice - Hajduki i 651 Hajduki – Gottwald” będą realizowane w latach 2024 - 2028. Przetarg jest ważnym krokiem do realizacji zadań z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r - informuje PKP PLK.

fot. PKP PLK

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3