Zgodnie z trendami panującymi we współczesnych miastach, stopniowo zwiększane są powierzchnie na których rosną tzw. miejskie łąki. Tam gdzie nie koliduje to z ruchem kołowym czy też ruchem pieszych, a także nie zaburza kompozycji krajobrazowej tworzone są oazy bioróżnorodności. To właśnie w takim miejscu dziki zapylacz znajdzie pożywienie i schronienie. Poza walorami estetycznymi łąka ma pozytywny wpływ na jakość powietrza wokół.
Łąki powstałe w Raciborzu różnią się między sobą, bo różni się ich skład gatunkowy – niektóre nasiona pochodzą z mieszanek roślin jednorocznych o kolorowych kwiatach, inne to wieloletnie rośliny dziko rosnące.
Łącznie w 2020 i 2021 r., poza łąką założoną przez Fundację Łąka przy ul. Reymonta, w Raciborzu powstało 1696 m2 łąk miejskich.
Obecnie można jeszcze podziwiać spektakularną łąkę w całej swojej okazałości przy ul. Drzymały oraz na placu Konstytucji 3 Maja.
Wybór miejsca pod łąkę miejską nie może być przypadkowy – musi spełniać kryteria bezpieczeństwa oraz praktyczności, Miasto Racibórz natomiast zachęca mieszkańców, aby również w mniejszej skali zadbali o przestrzeń wokół.
Na początku roku zorganizowana została akcja „Kwiatki Agatki” , w wyniku której kilka placówek miejskich założyło miniłąki. W przyszłym roku planowane jest powtórne przeprowadzenie akcji.
Już teraz placówki edukacyjne i opiekuńczo-wychowawcze mogą nadsyłać zgłoszenia na wysianie u siebie łąki (na adres: am@um.raciborz.pl)
Źródło: UM Racibórz