KWK Pniówek. Ratownicy odnaleźli szóstego górnika

20230909www pniowek znowienie akcji 18 2
Kastelik

Szymon Kastelik

13 września, 2023

Ratownicy dotarli do szóstego, zaginionego górnika w KWK Pniówek. W poszukiwaniach wspierał ich pies tropiący z GOPR-u. 

9 września 2023 roku rozpoczął się kolejny etap akcji w KWK Pniówek. Polegał na zbiciu (połączeniu) nowo wydrążonego wyrobiska - pochylnia N-9 (równoległego do ściany N-6) z chodnikiem nadścianowym N-12, w okolicach miejsca, w którym znajdowało się pięciu z siedmiu zaginionych górników. Ratownicy musieli przeprowadzić przewietrzanie wyrobisk przez specjalnie wywiercone otwory w czole przodka pochylni N-9.

11 września Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że ratownikom udało się dotrzeć do 5 z 7 zaginionych górników.

- Ratownicy odnaleźli 5 z 7 górników zaginionych podczas katastrofy w kwietniu minionego roku. Pięciu górników odnaleziono w chodniku podścianowym N-12 za wlotem do ściany N-6. Ze względu na trudne warunki prowadzonej akcji, transport odnalezionych górników na powierzchnię będzie trwał około doby - informuje JSW.

Tego samego dnia wieczorem Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała o przetransportowaniu górników na powierzchnię.

- Pięciu odnalezionych w poniedziałek nad ranem zaginionych górników zostało przetransportowanych na powierzchnię. Pod ziemią dalej jest prowadzana akcja ratownicza - komentuje JSW.

Pomimo trudnych warunków, zdecydowano o kontynuowaniu akcji poszukiwawczej pozostałych dwóch górników przebywających w ścianie N-6 - penetrując ścianę od strony chodnika nadścianowego N-12. Po odgruzowaniu ściany ratownicy ocenią, czy mogą działać dalej w bezpiecznych warunkach.

Szósty górnik odnaleziony

W środę, 13 września JSW poinformowała, że ratownicy dotarli do szóstego zaginionego górnika. trwają przygotowania do transportu na powierzchnię.

- Od wczoraj ratownicy spenetrowali dokładnie 168 metrów ściany, przebierając po drodze liczne obwały (zasypane wyrobisko). W nocy do ściany wpuszczono psa tropiącego z Sudeckiej Grupy GOPR, który wskazał potencjalne miejsca, gdzie mogą znajdować się poszkodowani górnicy - informuje JSW.

Do tej pory w akcji uczestniczyło już 110 zastępów ratowników górniczych. 

Prawie 1,5 roku akcji w KWK Pniówek

Do tragedii doszło 20 kwietnia 2022 r. o godzinie 0:12 w rejonie ściany N-6 w pokładzie 404/4+405/1 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Pniówek” w Pawłowicach. W trakcie urabiania kombajnem odcinka ściany doszło do pierwszego wybuchu metanu.

Niecałe trzy godziny później jeden z zastępów ratowniczych transportował na noszach odnalezionego górnika sekcyjnego, drugi zastęp wchodził do ściany od strony chodnika N-12, a trzeci przemieszczał się chodnikiem N-11 w kierunku ściany w celu udzielenia pomocy górnikowi kombajniście. Wówczas nastąpił drugi wybuch. W rejonie zagrożenia znalazło się siedem osób.

Następnego dnia nastąpił kolejny wybuch. Kierownik akcji w oparciu o opinię zespołu doradców z udziałem specjalistów podjął decyzję o czasowym wyłączeniu rejonu ściany N-6 z sieci wentylacyjnej przy pomocy tam izolacyjnych o konstrukcji przeciwwybuchowej. Akcja ratunkowa została zakończona 2 maja po odizolowaniu rejonu objętego skutkami wybuchu metanu i pożaru trzema tamami o konstrukcji przeciwwybuchowej.

4 lutego 2023 roku wznowiono akcję ratowniczą. Po pół roku udało się dotrzeć do pierwszych zaginionych górników. Po przetransportowaniu odnalezionej piątki na powierzchnię, lekarz niewątpliwie stwierdzi ich zgon.

W tragedii w KWK Pniówek zginęło 9 górników, a do 11 września zaginionych było 7 górników i ratowników górniczych. Teraz statystyka zmarłych niestety wzrośnie.

fot. Dawid Lach JSW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3