W ramach ulgi termomodernizacyjnej do Polaków trafiło 3 mld zł

Csm landscape 201057 1920 03082cabd9

Redakcja

16 czerwca 2020

Do polskich rodzin w ramach ulgi termomodernizacyjnej trafiło 3 mld zł - poinformował w piątek minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że w ramach ulgi oraz programu "Czyste powietrze", na działania antysmogowe przekazano ponad 5 mld zł.

Minister poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że do resortu dotarły wstępne szacunki z Ministerstwa Finansów dotyczące rozliczeń ulgi termomodernizacyjnej za 2019 rok . Ulga została wprowadzona 1 stycznia 2019 r. i zgodnie z nią podatnik może odliczyć wydatki poniesione w danym roku m.in. na materiały budowlane, usługi związane z termomodernizacją domu jednorodzinnego. Maksymalnie można odliczyć 53 tys. zł.

"To jest ta ulga, którą wprowadziliśmy na +Czyste powietrze+ dla polskich rodzin. Polacy bardzo mocno z niej skorzystali. Bardzo się cieszę, że 3 mld zł w ramach ulgi termomodernizacyjnych do polskich rodzin trafiło" - powiedział minister.

Dodał, że dodając do ulgi zatwierdzone środki w ramach programu antysmogowego "Czyste powietrze", to na działania wspierające poprawę jakości powietrza w naszym kraju przekazano już dotąd ponad 5 mld zł.

Kurtyka wyjaśnił, że do tej pory w ramach programu złożono 142 tys. wniosków, a ponad 2,2 mld zł zostało zatwierdzonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska - które są operatorem programu.

Czytaj także: Kurtyka: blisko 10 mld zł na wsparcie zielonych inwestycji w 2020 r.

Przypomniał, że od 15 maja obowiązuje zmodernizowana odsłona programu, która zakłada m.in. uproszczone wnioski o dotacje, co skraca czas ich rozpatrywania. Dodał, że od 10 czerwca wnioski można składać elektronicznie na pośrednictwem strony gov.pl.

"Te program stale się rozwija, odpowiadamy na potrzeby beneficjentów" - podkreślił Kurtyka.

Minister odniósł się na konferencji do zapowiedzi kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który niedawno zapowiedział, że Polacy na walkę ze smogiem będą mogli liczyć na dotacje w wysokości 10 tys. zł.

"Już dzisiaj w ramach +Czystego powietrza+ można uzyskać dwukrotnie większa kwotę, a po zmianach legislacyjnych, nad którymi pracujemy, będzie możliwe uzyskanie ponad trzykrotnie większej kwoty dla najuboższych" powiedział.

Celem programu "Czyste powietrze" jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Budżet programu to 103 mld zł. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.2µg/m3 PM2.5: 18.0µg/m3