Księża archidiecezji katowickiej przekażą 470 tys. na pomoc Ukrainie

Kaplanska jalmuzna postna 2 podpis Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Redakcja

19 kwietnia, 2022

Kwota ta zebrana w ramach tegorocznej kapłańskiej jałmużny postnej zostanie przekazana przez katowicką Caritas pięciu parafiom na Ukrainie, w których posługują duchowni należący do katowickiego prezbiterium.

Zebrane środki trafią do pięciu parafii w archidiecezji lwowskiej, gdzie od wielu lat pracują: ks. Jacek Kocur, ks. Tomasz Labus, ks. Łukasz Grochla, ks. Mateusz Grochla oraz  ks. Bartłomiej Sajdok.

"Wszyscy nasi księża od momentu wybuchu wojny przebywają w Ukrainie, organizując pomoc wiernym swoich parafialnych wspólnot, a także tym wszystkim, którzy, uciekając przed dramatem wojny, zatrzymują się w obwodzie lwowskim. Cieszymy się, że w ten sposób możemy wesprzeć ich działania. Oni będąc na miejscu, doskonale wiedzą jak właściwie zagospodarować zebrane środki finansowe" – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

O jałmużnę na ten cel u progu Wielkiego Postu poprosił w specjalnym komunikacie abp Wiktor Skworc. Napisał wtedy:

„Trwająca wojna w Ukrainie wymaga zaangażowania w pomoc humanitarną, zarówno dla tych, którzy przybywają do Polski, jak i tym, którzy dramatu wojny doświadczają na miejscu". Przypomniał, że na terenie Ukrainy posługuje pięciu kapłanów Archidiecezji Katowickiej: „proponuję zatem, aby tegoroczną jałmużnę postną przekazać na pomoc ukraińskim parafiom, w których pracują duszpastersko nasi księża i tam również przyjmują uchodźców ze wschodniej Ukrainy".

"W ostatnich dwóch latach dzięki kapłańskiej jałmużnie postnej udało zakupić się respiratory i inny potrzebny sprzęt medyczny, który został przekazany szpitalom w Tychach i Chorzowie, bezpośrednio zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19. Duchowni wsparli też Szpital Św. Józefa w Mikołowie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek" – dodaje ks. Wojtal.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.5µg/m3 PM2.5: 17.5µg/m3