Ks. Paulina Hławiczka-Trotman ze Śląska Cieszyńskiego została biskupką w Wielkiej Brytanii

Biskupka

Redakcja

26 września, 2023

Ważny rozdział w historii polskiego oraz brytyjskiego luteranizmu. Ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman została biskupem Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii. To pierwsza Polska na tym stanowisku. 

Wyboru dokonał 23 września Synod Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii. Nowa, brytyjska biskupka Paulina Hławiczka-Trotman od urodzenia była związana z Ustroniem i Skoczowem. Skończyła Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie.

Jak opisuje portal Ewangelicy.pl, w 2014 roku została ordynowana w Anglii przez szwedzkiego biskupa Martina Linda. Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski "wyświęca" kobiety dopiero do 2022 roku. Dlatego ks. radca ze Śląska Cieszyńskiego związała swoją posługę z Wielką Brytanią.

W Wielkiej Brytanii współpracuje z kościołem anglikańskim oraz innymi kościołami tradycji protestanckiej. Prywatnie jest żoną duchownego kościoła metodystycznego. 

- Na naszych oczach dzieje się historia. Rok temu ordynacja kobiet, a dziś nasza Rodaczka została wybrana na Biskupkę brytyjskich luteran i jest pierwszą Polką-ewangeliczką wybraną do tej posługi. Ogromna radość! Gratulacje! - skomentował polski biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec.

fot. screen Ewangelicy.pl Twitter/X

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.3µg/m3 PM2.5: 52.7µg/m3