Koniec Pediatrii w Świętochłowicach. Prezydent dopiął swego....

Csm zozswiony 5c2ffaab24

Redakcja

13 kwietnia, 2022

Prezydent Daniel Beger jak zapowiedział, tak też się stało. W Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach zamknięto oddział pediatrii.

Właścicielem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach jest miasto. W lutym prezydent Świętochłowic Daniel Beger poinformował, że podczas komisji zdrowia, spraw społecznych i bezpieczeństwa radni musieli zająć się trudną sytuacją finansową placówki.

Na początku roku na moje biurko trafił raport Zarządu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach oraz wniosek o dokapitalizowanie ZOZ tylko na ten rok kwotą… 8 mln zł! - napisał w mediach społecznościowych Beger.

Według raportu, który otrzymał prezydent Świętochłowic, dodatkowe środki są potrzebne z powodu wzrostu cen m.in. energii oraz oczekiwań płacowych personelu medycznego. - Takiej kwoty miasto zwyczajnie nie posiada - komentował włodarz miasta.

Daniel Beger przedstawił trzy propozycje rozwiązania problemu. Pierwszym z nich było dokapitalizowanie ZOZ ze środków własnych miasta. Wówczas, jak twierdził prezydent, wpłynęłoby to na coroczne zadłużaniem się miasta oraz rezygnacją z części inwestycji i wydatków bieżących. Drugim scenariuszem było całkowite zamknięcie szpitala i sprzedaż nieruchomości. Trzecią propozycją Begera była restrukturyzacja szpitala i zamknięcie pediatrii. - Według mnie i Zarządu ZOZ to rozwiązanie, choć najtrudniejsze, daje sporą szansę na uratowanie szpitala - stwierdził prezydent Świętochłowic. Argumentował to statystykami, według których w świętochłowickim szpitalu leczy się coraz mniej dzieci. 

Wszystko to pokazuje, że w sytuacji ograniczonej powierzchni szpitalnej i niewielkiego zainteresowania mieszkańców świadczeniami pediatrycznymi utrzymywanie 15-łóżkowego oddziału jest nieuzasadnione. Zwłaszcza wiedząc, że np. pacjenci wymagający rehabilitacji, która może pojawić się w to miejsce, oczekują w kolejce nawet do 3 lat! Właśnie dlatego uwolnione środki finansowe w wysokości przekraczającej 800 tys. zł oraz infrastruktura oddziału przeznaczone zostaną głównie na rozwój świadczeń rehabilitacyjnych ogólnoustrojowych, neurologicznych i pocovidowych - informował wówczas prezydent Świętochłowic.

Stanowisko władz miasta spotkało się z negatywnym odbiorem wśród mieszkańców, którzy w mediach społecznościowych martwili się o zdrowie swoich dzieci. Wskazywali m.in. na to, że nie wszyscy mogą wygodnie dostać się do innego miasta, w celu odwiedzenia oddziału pediatrii. 

We wtorek, 12 kwietnia ZOZ Świętochłowice opublikował komunikat ws. zamknięcia oddziału pediatrii.

Informujemy, że od dnia 13 kwietnia 2022 r. Oddział Pediatrii Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach sp. z o. o. zaprzestaje udzielania świadczeń zdrowotnych.

W Zespole Opieki Zdrowotnej , przy ul. Chorzowskiej 38 nadal będzie działała Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna w zakresie pediatrii. Ponadto, będziemy funkcjonować w ramach Oddziału Patologii Noworodka oraz Oddziału Neonatologii.

- czytamy w oświadczeniu. 

 

Szpital dodał listę innych placówek, gdzie mieszkańcy Świętochłowic będą mogli korzystać ze świadczeń oddziału pediatrii.

Świadczenia w zakresie pediatrii wymagające hospitalizacji będzie można uzyskać w najbliższych placówkach medycznych:

 • Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej sp. z o.o.
  Oddział Pediatryczny
  ul. Główna 11, Ruda Śląska
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
  Oddział Pediatryczny dla Dzieci Starszych
  ul. Władysława Truchana 7, Chorzów
 • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko SUM w Katowicach
  Oddział Ogólnopediatryczny
  ul. 3 Maja 13-15, Zabrze
 • Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu
  Oddział Pediatryczny
  ul. Stefana Batorego 15, Bytom
 • Szpital Miejski w Gliwicach sp. z o.o.
  Oddział pediatryczny z pododdziałem niemowlęcym
  ul. Tadeusza Kościuszki 29, Gliwice
 • Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy SA
  Oddział Pediatryczny
  ul. Pyskowicka 47-51, Tarnowskie Góry

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3