Koncert "Napój miłosny" w Operze Śląskiej

Koncert "Napój miłosny" w Operze Śląskiej

Redakcja

14 lutego 2023   

14 lutego będziecie mogli spędzić z „Napojem miłosnym” zasiadając na widowni Opery Śląskiej. Koncert rozpocznie się o godz. 18:00 w sali koncertowej im. A. Didura.

"Napój miłosny" to prosta, lecz ciekawa opowieść, w którą wpleciono wiele intertekstualnych nawiązań. Jednym z pierwszych jest celtycka legenda „Dzieje Tristana i Izoldy", w której to pojawia się tytułowy napój miłosny. Trunek ten nie przyniósł jednak szczęścia Tristanowi. W przypadku Nemorina trudno z kolei mówić o skuteczności magicznego trunku, który okazał się jedynie winem. W spektaklu można dostrzec też wyraźne inspiracje kinem Wesa Andersona, a w szczególności Oskarowym komediodramatem „Grand Budapest Hotel". Stroje pracowników hotelu, maksymalnie dopieszczona scenografia, barokowy przepych – wszystko to przywodzi na myśl wytworne wnętrza Hotel Bristol w Karlowych Warach, na którym wzorowany był ten filmowy. Pojawia się też złudzenie optyczne, zabawa światłem i animacja. Słowem jest to pełna humoru disneyowska baśń. Pod względem muzycznym to dramma giocoso. Jest niezwykle różnorodna, ponieważ występują w niej m.in. elementy marszowe, chóralna barkarola, romanza i jedna z najsłynniejszych arii tenorowych bel canta „Una furtiva lagrima". Komizm przeplata się tutaj z liryzmem. Pojawiają się też nuty ludowe.

Ten spektakl warto obejrzeć przede wszystkim dla obsady, która jest znakomita:

Adina - Adriana FERFECKA, Gabriela GOŁASZEWSKA

Nemorino - Andrzej LAMPERT, Tomasz DZIWISZ, Adam SOBIERAJSKI

Belcore - Stanisław KUFLYUK, Kamil ZDEBEL

Doktor Dulcamara - Bogdan KUROWSKI, Adam WOŹNIAK, Zbigniew WUNSCH

Gianetta - Leokadia DUŻY, Marta HUPTAS, Anna NOWORZYN-SŁAWIŃSKA

Asystentka Doktora Dulcamary - Michalina DROZDOWSKA, Maja LISZCZYK

Windziarz - Karol PLUSZCZEWICZ, Gabriel RAVENSCROFT

Całość odbywa się w wysmakowanych hotelowych wnętrzach zbudowanych na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu przez Katarzynę Borkowską na wzór hotelu pokazanego w filmie „Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona stanowiącym swego rodzaju inspirację dla reżyserki.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.2µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3