Koncert kolęd Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Piekarach Śląskich

Koncert koled orkiestra sg1

Redakcja

24 grudnia, 2021

Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz gen. bryg. SG Adam Jopek – Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zapraszają mieszkańców Piekar Śląskich na wyjątkowy koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza pod batutą ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego, który odbędzie się 28 grudnia o godzinie 18.15 w kościele Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich.

W swej tradycji Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza pod batutą ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego nawiązuje do sławnej Orkiestry 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich z okresu przedwojennego, jak i do folkloru muzycznego regionu Podhala. Funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej pełni od roku 1973. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i za granicą. Z powodzeniem i uznaniem prezentuje się na licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych orkiestr m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Węgrzech, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Ukrainie, Litwie, Białorusi, Czechach, Francji, Holandii, Szkocji, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. Reprezentuje Straż Graniczną w czasie najważniejszych uroczystości państwowych, okolicznościowych i religijnych. Jest znana wśród znawców muzyki operetkowej i musicalowej jako doskonały interpretator muzyki  symfonicznej oraz akompaniamentów klasycznych w transkrypcjach na wielką orkiestrę dętą.  

Orkiestra z powodzeniem występuje na festiwalach muzycznych, prezentując muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową. Posiada w swoim repertuarze muzykę organowo-instrumentalną oraz formy symfoniczne i oratoryjno-religijne. Swoim patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem bogatą historię polskości.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej poszczycić się może liczbą ponad 10 tysięcy koncertów entuzjastycznie oklaskiwanych przez wielomilionową widownię. Wielokrotnie uhonorowana nagrodami i wyróżnieniami.

W dorobku zespołu znajdują się nagrania kilkunastu płyt CD z muzyką klasyczną, regionalną i rozrywkową. Szczególnie atrakcyjny i widowiskowy jest pokaz musztry paradnej w jej wykonaniu. W rytm różnorodnej muzyki zespół orkiestry tworzy oryginalne figury i układy. Orkiestra Reprezentacyjna SG jest jedyną z orkiestr wojskowych używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych (trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie – „zbyrcoki”, góralska ciupaga w ręku tamburmajora). Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej godnie reprezentuje Rzeczpospolitą Polską na arenie międzynarodowej.

Wstęp na koncert kolęd jest otwarty dla wszystkich chętnych.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Piekary Śląskie.

 

Źródło: UM Piekary Śląskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.8µg/m3 PM2.5: 1.4µg/m3