Kompromitacja? Garstka ludzi na demonstracji w drugą rocznicę wyroku ws. aborcji

IMG 20221022 180525
Kastelik

Szymon Kastelik

23 października 2022

Pamiętacie ogromne tłumy i protesty na wielką skalę w Katowicach z powodu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? Policja miała ręce pełne roboty. Dwa lata po strajkach kobiet pozostało tyle: około 20 osób, które sobie coś krzyczą w centrum miasta.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jeden z zapisów tzw. kompromisu aborcyjnego jest niezgodny z polską Konstytucją z 1997 roku. Chodzi o aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Trzy miesiące później wyrok Trybunału stał się prawem, a liczba przeprowadzonych legalnie aborcji w Polsce spadła. Według przeciwników tego wyroku, śmierć m.in. Izabeli z Pszczyny, Agnieszki z Częstochowy oraz śmierć Marty w Katowicach były wynikiem kontrowersyjnej decyzji TK.

Dwa lata temu rozpoczął się Strajk Kobiet. Najpierw w Warszawie, a potem w całym kraju. Codziennie przeciwnicy wyroku protestowali pomimo zakazów wynikających z obostrzeń pandemicznych. W Katowicach w pierwszych dniach protesty skupiły się na Archikatedrze Jezusa Króla. Blokowane było też Rondo im. Ziętka. Pod biurami poselskimi PiS-u zapłonęły znicze. Kilka dni po rozpoczęciu protestów pod Archikatedrą doszło do starć z policją. Służby użyły pałek i gazu. Dochodziło też do zatrzymań protestujących parlamentarzystów, m.in. posła Macieja Kopca.

Dwa lata po tych wydarzeniach w całej Polsce zaplanowano manifestacje upamiętniające kontrowersyjny wyrok TK w sprawie aborcji. Jedno z takich wydarzeń odbyło się w sobotę, 22 października o godzinie 18:00 na Placu Kwiatowym w centrum Katowic. - Chcemy upamiętnić osoby, które odeszły w wyniku braku dostępu do legalnej aborcji i pokazać, że sprzeciw nie zniknął. Przyjdźcie walczyć z nami ku solidarnej teraźniejszości i lepszej przyszłości! Aborcja powinna być dostępna, bezpieczna i legalna - ogłosili organizatorzy, którymi były organizacje lewicowe i młodzieżówki partyjne z woj. śląskiego.

Pamiętacie tysiące osób na ulicach Katowic? Ostre starcia z policją? Dwa lata po tych wydarzeniach w obronie aborcji stanęło około 20 osób. Garstka ludzi ze słabym nagłośnieniem, których zagłuszały przejeżdżające w pobliżu tramwaje. Większe grupy formowały się na rynku spośród osób zorganizowanych na sobotnie imprezowanie. 

Jeżeli tak według osób popierających feminizm, prawa kobiet, aborcję i szeroko pojętą lewicę ma wyglądać walka o swoje poglądy, to będą musiały jeszcze trochę poczekać. Ale to nie pierwsza taka "kompromitacja". Kilkanaście dni wcześniej lewicowe młodzieżówki zorganizowały "konferencję prasową" ws. śmierci kobiety w katowickim szpitalu. Żadne media nie były tym zainteresowane.

IMG 20221022 180425

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3