Kolejni górnicy z PGG i JSW zakażeni

Csm Kwk wesola dcc8e21d6b

Redakcja

22 października 2020

24 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a dwa w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na kwarantannie jest blisko 620 górników, w większości z PGG.

Jak wynika z czwartkowych danych spółek węglowych, kopalnie nadal odczuwają zauważalny w ostatnich tygodniach w całej Polsce systematyczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2. Obecnie z wirusem zmaga się 188 górników z PGG, 24 z JSW oraz 10 z kopalń spółki Tauron Wydobycie.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 3481 osób, a wyzdrowiały 3293. Obecnie w PGG choruje 188 osób, wobec 105 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 525 pracowników, wobec 324 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalniach Mysłowice-Wesoła (39) i Ziemowit w Lędzinach (28). W kopalni Piast w Bieruniu chorują 24 osoby, a w katowickiej kopalni Murcki-Staszic 14. W kilku innych kopalniach jest od dwóch do dziesięciu przypadków zachorowań. W czwartek w PGG przybyło 24 zakażonych i czterech ozdrowieńców. Obecnie PGG nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed dwoma tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażone są 24 osoby (wobec sześciu tydzień temu); w czwartek przybyły dwa nowe przypadki - obydwa w kopalni Pniówek.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4176 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4152 wyzdrowiało. Kwarantanną są objęte 92 osoby wobec 65 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.

W kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się - według ostatnich dostępnych danych - 10 pracowników.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3