Kolejne mieszkania komunalne w Rudzie Śląskiej

Mieszkania komunalne w rudzie slaskiej

Redakcja

13 lutego, 2024

25 dodatkowych mieszkań planują pozyskać do końca tego roku władze Rudy Śląskiej. 11 z nich, przy ul. Krasińskiego 6, jest już gotowych na przyjęcie mieszkańców. Lokale trafią do miejskiego zasobu mieszkaniowego. Będzie to możliwe dzięki zagospodarowaniu pustostanów oraz remontom opuszczonych obiektów.

Niedawno zakończyła się przebudowa i modernizacja budynku przy ul. Krasińskiego 6, który został zniszczony przez pożar. Powstało tam 11 mieszkań.

- W ramach prac wykonano izolacje przeciwwilgociowe budynku, termomodernizację, w tym ocieplenie ścian i stropów, zmieniono sposób ogrzewania, a budynek został podłączony do sieci miejskiej. Obiekt ma także nowy dach oraz nowe instalacje wodnokanalizacyjne i elektryczne. Ponadto wykonano m.in. remonty piwnic - wymienia prezydent Michał Pierończyk.
- Koszt ogólny prac wyniósł ok. 2,4 mln zł, w tym dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego zamknęło się w kwocie ok. 1,5 mln zł. Ponadto za nieco ponad 1 mln zł wykonano rektyfikację, czyli prostowanie budynku. Ze względu na odmowę zawarcia ugody w tej sprawie, wystąpiliśmy do sądu o zwrot kosztów przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - tłumaczy wiceprezydent Aleksandra Skowronek.

Do końca tego roku powstanie jeszcze 7 mieszkań przy ulicach: Janasa 17 i 26, Wolności 18 oraz Bytomskiej 18. W planach jest też modernizacja nieużytkowanej oficyny budynku przy ul. Sienkiewicza 13A. Projekt został już rozpoczęty w ubiegłym roku, a planowane zakończenie nastąpi latem tego roku. W ramach przedsięwzięcia powstanie 7 mieszkań.

Kolejna inwestycja to przebudowa i modernizacja wykwaterowanego budynku mieszkalnego przy ul. Bankowej 36. To zadanie planowane jest na lata 2024 - 2025, a w jego ramach powstanie 7 mieszkań. Także na najbliższe 2 lata planowane jest utworzenie 2 mieszkań poprzez adaptację pomieszczeń przy ul. Bankowej 36A.

Warto też wspomnieć, że jest szansa na powstanie 15 mieszkań komunalnych w Wirku. 

Mamy już gotową dokumentację projektową na przebudowę budynku byłej biblioteki przy ul. Dąbrowskiego 18 i na początku tego miesiąca złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Szacujemy, że koszt tej inwestycji może wynieść ponad 6,2 mln zł. To spora kwota, dlatego szukamy możliwości jej pokrycia ze środków zewnętrznych. Dopiero wtedy będziemy mogli rozmawiać o konkretnym terminie realizacji inwestycji, ale chcemy być już do tego dobrze przygotowani - komentuje prezydent Pierończyk.

Projekt zakłada rozbiórkę istniejącego budynku, ale z pozostawieniem zabytkowej ściany frontowej, a następnie dobudowanie nowej 4-kondygnacyjnej części budynku z 15 mieszkaniami komunalnymi. Kolejnym etapem będzie zagospodarowanie podwórza elementami małej architektury, a także budowa, w sąsiedztwie, parkingu dla 15 samochodów osobowych dla mieszkańców budynku, w tym 2 przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.

2 mieszkania mają być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Projekt zakłada, że lokale będą dwupokojowe, z kuchnią lub aneksem kuchennym oraz łazienką. Minimalna powierzchnia mieszkań to 45 m². Mieszkania parterowe będą posiadały ogródki, a każde z mieszkań położonych na 1, 2 lub 3 piętrze balkon.

powiązane artykuły:

Dofinansowanie klubow sportowych
Lokalne 1 lutego, 2024

Ponad 3 mln zł z budżetu miasta trafi do rudzkich klubów i stowarzyszeń sportowych. Został rozstr

Pracownia biologiczno chemiczna
Lokalne 24 listopada, 2023

Nowoczesna pracownia biologiczno-chemiczna „Eko-Laboratorium Kopernika” została otwarta w

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.7µg/m3 PM2.5: 34.8µg/m3