Kolejna drastyczna podwyżka cen węgla w sklepie PGG!

Pgg
Kastelik

Szymon Kastelik

9 września, 2022

Jeżeli nie kupiliście jeszcze węgla przez sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej, to musicie przygotować się na to, że przy zamówieniu kilku ton dodatek węglowy nie wystarczy. Spółka ponownie podniosła ceny "czarnego złota".

W połowie sierpnia w oficjalnym sklepie Polskiej Grupy Górniczej podrożał nawet o 400 złotych. PGG nazwał to "ujednoliceniem cen" i tłumaczył się drastycznym wzrostem kosztów produkcji od początku 2022 roku.

- Na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej. Spółka poniesie też istotnie zwiększone wydatki na działania inwestycyjne nieodzowne dla zwiększania produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego. PGG S.A. wyda na inwestycje o ponad 1,12 mld zł więcej niż rok wcześniej - komentował PGG.

Jednak trzy tygodnie później doszło do kolejnej, jeszcze większej podwyżki cen. Ekogroszek w workach kosztuje 1770 złotych za tonę. Luzem 250 złotych mniej (1520 złotych). Kostka i orzech luzem 1470 złotych za tonę. Zwykły groszek 1420 złotych. 

Dlaczego doszło do kolejnej podwyżki cen? Spółka tłumaczy to zwiększeniem nakładu inwestycyjnego i wydobycia. - Wzrost koniecznych nakładów wynika również z ponoszenia przez PGG S.A. coraz wyższych kosztów operacyjnych zakupu energii, stali, materiałów oraz usług niezbędnych do bieżącej produkcji. Od początku 2022 r. na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe - czytamy w oświadczeniu PGG.

Spółka chwali się jednak, że "po obecnej korekcie w e-sklepie ceny węgla opałowego dla gospodarstw domowych nadal należą do najniższych na rynku".

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 30.5µg/m3 PM2.5: 24.5µg/m3