Kierowca PKM Katowice uratował małe dziecko. Otrzymał nagrodę

Pan Sebastian kierowca PKM Katowice kilka tygodni temu udzielil pomocy 1 5 rocznej dziewczynce Fot KAW

Redakcja

21 października, 2022

Pan Sebastian miesiąc temu uratował życie 1,5-rocznemu dziecku. Z bohaterskim kierowcą PKM Katowice spotkał się prezydent miasta Marcin Krupa.

Do zdarzenia doszło 19 września. Pan Sebastian, kierowca PKM Katowice z 14-letnim doświadczeniem, realizował kurs autobusem T-20. -  Jechał właśnie z placu Wolności. Stojąc na światłach na ul. Gliwickiej, usłyszał z wnętrza autobusu krzyk kobiety. Wyszedł z kabiny, aby zobaczyć, co się stało. Okazało się, że 1,5-roczne dziecko kobiety przestało oddychać, a jego ciało było zupełnie bezwładne. Jedna z pasażerek zadzwoniła na numer alarmowy 112, a kierowca wyszedł z dzieckiem na świeże powietrze. Na zewnątrz, z pomocą innej pasażerki, zaczął robić maluchowi masaż serca, poprzez uciskanie trzema palcami - relacjonuje Katowicka Agencja Wydawnicza. Po chwili dziecko zaczęło oddychać i otworzyło oczka. Kierowca utrzymywał uwagę małego pasażera, żeby nie stracił przytomności. Pasażerowie wraz z maluchem wrócili do autobusu i położyli dziecko na siedzeniu. Po kilku minutach przyjechało pogotowie i przejęło pacjenta. Pan Sebastian następnie kontynuował kurs. 

- Jesteśmy dumni z pana Sebastiana, który pomimo stresu, który w takiej sytuacji się pojawia, zachował zimną krew i udzielił niezbędnej pomocy. Cieszymy się, że nasi pasażerowie mogą się czuć bezpiecznie, jadąc autobusami w naszym mieście, ponieważ mogą mieć pewność, że jeżeli będą potrzebować pomocy, zostanie im ona udzielona. Dodatkową trudnością było to, że pomocy potrzebowało tak małe dziecko, jednak to nie zniechęciło kierowcy, który nie bał się udzielić pomocy, która w tej sytuacji wygląda trochę inaczej, niż gdyby udzielać jej dorosłej osobie. Osobiście złożę panu Sebastianowi podziękowania za tak mężną postawę – mówi prezes PKM Roman Urbańczyk.

Z kierowcą spotkał się prezydent Katowic, Marcin Krupa. - Bardzo się cieszę, że mogłem osobiście poznać pana Sebastiana i uścisnąć mu rękę. Taka postawa i szybkie, wręcz automatyczne podjęcie działań zasługują na dużo więcej niż zwykłe dziękuję. Dlatego oprócz ogromnych słów uznania, przekazujemy mu również nagrodę pieniężną, aby promować tego typu zachowania. Jestem dumny, że wśród pracowników jednostek miejskich mamy bohaterów – powiedział podczas spotkania Marcin Krupa.

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta prezydent Marcin Krupa złożył serdeczne podziękowania panu Sebastianowi za jego postawę, a także wręczył symboliczną nagrodę. Prezes PKM Katowice również wyraził wdzięczność za podjęcie działań, które ratują życie, dzięki czemu pasażerowie katowickich autobusów mogą się czuć bezpiecznie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3