Kiedy arcybiskup Wiktor Skworc odejdzie ze stanowiska metropolity?

Skworcabp
Kastelik

Szymon Kastelik

9 stycznia, 2023

Arcybiskup Wiktor Skworc w ubiegły piątek celebrował w Archikatedrze Chrystusa Króla 25 lat posługi biskupiej, 50 lat święceń i 75. urodziny. To też jest dla niego czas pożegnań, ponieważ najprawdopodobniej za kilka miesięcy odejdzie ze stanowiska metropolity katowickiego. 

6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, w katowickiej katedrze Chrystusa Króla odbyła się mszą święta dziękczynna za 25 lat posługi biskupiej, 50 lat kapłaństwa i 75 lat życia arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego. Przypomnijmy, że oprócz wydarzeń kościelnych, z tej okazji planowano również uroczysty koncert w NOSPR. Po naciskach medialnych, archidiecezja wycofała się z tego pomysłu.

 Najprawdopodobniej piątkowa msza, na którą zaproszono wielu ważnych gości, była początkiem pożegnania arcybiskupa Skworca. Od roku w archidiecezji działa arcybiskup koadiutor Adrian Galbas, który został mianowany na to stanowisko przez papieża Franciszka. Był to wynik postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską w sprawie sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.

Sam metropolita katowicki przeprosił za swoje zaniedbania. Złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Ale pozostał na stanowisku metropolity katowickiego. Na jak długo? 

Najprawdopodobniej do tej zmiany, zgodnie z prawem kanonicznym, dojdzie po skończeniu przez arcybiskupa Skworca 75. roku życia. Duchowny urodziny obchodzi 19 maja. 

Następca abp. Skworca będzie Adrian Galbas, który od roku pracuje w diecezji. Jest pallotynem i doktorem teologii duchowości, urodził się 26 stycznia 1968 toku w Bytomiu. Święcenia biskupie przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku. Od kilku miesięcy możemy zauważyć, że archidiecezja w mediach pokazuje właśnie arcybiskupa Galbasa. Materiały wideo z jego udziałem zostały upublicznione przez diecezję na początku adwentu i przed Bożym Narodzeniem. Udziela też coraz więcej wywiadów.


fot. screen Archidiecezja Katowicka. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.5µg/m3 PM2.5: 20.7µg/m3