Katowicki dworzec zamienia się w obóz dla uchodźców. Brakuje miejsca

IMG 5930
Kastelik

Szymon Kastelik

9 marca, 2022

Sytuacja na katowickim dworcu jest coraz trudniejsza. Brakuje miejsca. Uchodźcy z Ukrainy muszą siedzieć lub leżeć na podłodze.

Dworzec PKP w Katowicach przypomina coraz bardziej obóz dla uchodźców. Uciekinierów przed wojną jest coraz więcej. Jak powiedział nam jeden z wolontariuszy, "sytuacja robi się dramatyczna". Nie potrafią poradzić sobie z coraz większą grupą ludzi. Codziennie do Katowic przyjeżdża kilka pociągów z uchodźcami. W sumie kilkaset osób. Prawie każdy nowy przybysz musi otrzymać potrzebne informacje, posiłek, a nawet produkty pierwszej potrzeby. Brakuje miejsca, ponieważ na poczekalnie zaadaptowano dwa małe pomieszczenia po sklepach. Katowicki dworzec nie jest przystosowany do przyjmowania takiej liczby ludzi.

Uchodźcy to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Z dnia na dzień zajmują coraz większy teren w głównym holu dworca. To tylko potęguje problemy, ponieważ z budynku korzystają mieszkańcy całej aglomeracji śląskiej. Na podłodze możemy zauważyć rozłożone koce, małe materace, a nawet kawałki styropianu. Brakuje krzeseł i ławek. Ponadto powstają olbrzymie kolejki m.in. do kas PKP Intercity i Kolei Śląskich.

Na dworcu uchodźcy otrzymują ciepłe posiłki i pomoc w punktach informacyjnych. Mogą nabyć również karty SIM. Część z nich oczekuje też na inne pociągi lub na ludzi o dobrych sercach, którzy zaoferowali swój dach nad głową. Niestety wiele osób nie ma schronienia, mimo otwieranych codziennie nowych punktów tymczasowych dla uchodźców z Ukrainy.

Miejscami można poczuć, że niektórzy od kilku dni nie mieli możliwości zadbania o swoją higienę. Niestety toalety na dworcu lub w galerii handlowej nie są przystosowane do tego. Dla ukraińskich dzieci dworzec służy za olbrzymi plac zabaw. 

Nadal musimy pamiętać o pandemii COVID-19. W Polsce to kilkanaście tysięcy przypadków dziennie. Duże skupisko ludzi na dworcu to dla wirusów prawdziwy raj. Wolontariusz pomagający uchodźcom przyznał, że przy dworcu powinien powstać duży namiot, gdzie w komfortowych i bezpiecznych warunkach uchodźcy mogliby oczekiwać na pomoc. 

 

IMG 5931

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.0µg/m3 PM2.5: 13.0µg/m3