Katowicki autobus będzie woził ukraińskie dzieci do szkół

Fot 6 Autobus PKM bedzie wozil ukrainskie dzieci do szkol

Redakcja

15 września 2022

Na wniosek prezydenta Katowic Marcina Krupy, PKM Katowice postanowił przekazać ukraińskiej gminie Obroszyn jeden z autobusów, aby dzieci, które mieszkają na jej terenie, mogły dojechać do szkoły i w miarę możliwości uczyć się.

Od ponad pół roku trwa wojna w Ukrainie po rosyjskiej agresji wspieranej przez Białoruś. W ostatnich dniach ukraińscy żołnierze przeszli do skutecznej kontrofensywy, ale Putin nie myśli o kapitulacji. Ukraina nadal jest w trudnej sytuacji, chociaż może wydawać się, że po zachodniej stronie Dniepru życie toczy się normalnie. Nic bardziej mylnego. Ciągłe syreny i alarmy przeciwrakietowe. Ukraińcy nadal żyją w strachu. Ponadto brakuje wiele rzeczy. W tym środków transportu publicznego.

Już kilkukrotnie przewoźnicy z województwa śląskiego zdecydowali się na przekazanie Ukrainie autobusów, najczęściej wypełnionych po sam dach darami. Podobnie jest i tym razem. PKM Katowice przekaże autobus do ukraińskiej gminy Obroszyn. - Niedawno do PKM Katowice zgłosili się przedstawiciele Rady Gminy Obroszyn z powiatu lwowskiego. Obwód Lwowski stał się schronieniem dla ponad 500 tys. osób wewnętrznie przesiedlonych. Podczas toczących się walk zarówno mieszkańcy, jak i instytucje przekazują walczącym wiele swoich zasobów. Szkoły w szczególności oddają autobusy, które mogą się przydać na froncie - informuje Malwina Kaczor w Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Gmina Obroszyn liczy ponad 7 tysięcy mieszkańców i swój jedyny autobus szkolny oddała na potrzeby wojenne. - Wspieranie Ukrainy w tym trudnym dla niej czasie, jest dla nas bardzo ważne i staramy się włączać w wiele akcji pomocowych. Jednak decyzja, aby pomóc dzieciom, które nie powinny w ogóle myśleć o temacie wojny, a skupiać się na nauce i zabawie, była dla nas jednoznaczna. Jako prezydent miasta, ale także rodzic, wiem, jak ważna jest edukacja i cieszę się, że dzięki naszym działaniom uda się sprawić, że chociaż część dzieci jej nie przerwie przez błędy, które powodują dorośli – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

PKM Katowice wybrało niskopodłogowy 12-metrowy Solaris Urbino z 2013 r. Spełnia bardzo wysoką normę emisji spalin Euro 5. Wcześniej był wykorzystywany jako tzw. autobus lotniskowy. Posiada on 40 miejsc siedzących oraz 46 stojących. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3