Katowice znów tęczowe. Marsz Równości 2022 z ukraińskimi aktywistami

IMG 20220903 133515 1

Redakcja

3 września, 2022

Po raz pierwszy od zakończenia pandemii przez Katowice przeszedł Marsz Równości. W tym roku odbył się on razem z ukraińskimi aktywistami z Odessa Pride.

Tegoroczny Marsz Równości był wyjątkowy nie tylko przez to, że po raz pierwszy od czasów pandemii tęczowe barwy mogły pojawić się na Śląsku, a ludzie wspólnie bawić. W tym roku odbył się on we współpracy z ukraińskimi aktywistami z Odessa Pride. Wspólnie sprzeciwiono się dyskryminacji i życiu w strachu - zarówno w strachu o swoje życie, jak i spokojny byt. 

Równość i akceptacja to nie modne etykietki, które można ubierać, kiedy tylko przynosi to korzyść. To pewne zobowiązanie, które wymaga, żeby szacunku nie uzależniać od czyjegoś widzimisię. (...) Akceptacja to przyjmowanie, że jesteśmy różni i to jest nasza siła i bogactwo. Dlatego szanuj nasze mniejszości Polsko! Wspieraj i chroń swoją młodzież. Usankcjuj w końcu małżeństwa jednopłciowe, pozwól tworzyć szczęśliwe tęczowe rodziny - mówił  Przemysław Walas, przewodniczący Stowarzyszenia Tęczówka. 

Po raz pierwszy powstało także Tęczowe Miasteczko, w którym uczestnicy po zakończeniu marszu mogą się bawić, rozmawiać i wesprzeć tęczowe biznesy, które również otrzymały tam swoją strefę. W wydarzeniu wzięli udział także Andreas Wolter, burmistrz Kolonii, miasta partnerskiego Katowic wraz z przedstawicielami organizacji równościowych oraz Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic. 

Po napaści Rosji na Ukrainę ten masz ma szczególne znaczenie. Witajcie! My jesteśmy z wami! - mówił do ukraińskich aktywistów wiceprezydent Woźniak. Podkreślił, że nie ma zgody na nietolerancję, brak szacunku i wykluczenia. - Moja mama wpajając mi wartości życiowe mówiła mi tak: Jurek, pamiętaj żeby nikt  przez ciebie w życiu nie cierpiał. Ja myślę, że te słowa powinny być credem każdego z nas. Niech więc te słowa: przyjaźń, równość, szacunek, tolerancja, wolność staną się credem każdego z nas - dodał Jerzy Woźniak. 

W Marszu "wzięły udział" także trzy grupy modlitewne, co również było nowością względem zeszłego roku, kiedy nie pojawiła się żadna. Całe zgromadzenie ochraniała służba porządkowa oraz policja. 

IMG 20220903 125824

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.0µg/m3 PM2.5: 4.7µg/m3