Katowice zamówiły pięć nowych autobusów elektrycznych

Csm csm PKM Nowe autobusy Solaris 025 2 e5c7990a60 d936323b84

Redakcja

20 czerwca 2020

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach podpisało umowę na zakup pięciu nowych 12-metrowych autobusów elektrycznych. Wciąż trwa ponowione postępowanie na pięć wozów przegubowych, 18-metrowych z tym napędem – złożona w nim oferta mieści się w budżecie.

Przetarg na zakup - przy unijnym wsparciu - 10 nowych autobusów elektrycznych jeden z największych przewoźników w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ogłosił w połowie lutego br. Oferty na dostawy pięciu 18-metrowych autobusów przegubowych oraz pięciu jednoczłonowych autobusów 12-metrowych złożył wówczas tylko jeden producent, Solaris.

W ofercie na autobusy przegubowe firma zaproponowała cenę 20,6 mln zł brutto, natomiast PKM dysponował budżetem blisko 16 mln zł brutto. W ofercie na autobusy 12-metrowe cena wyniosła niespełna 15,3 mln zł brutto – przy budżecie ok. 14,8 mln zł brutto. W efekcie przewoźnik unieważnił pierwszą część przetargu - na dłuższe wozy.

Jak poinformował w piątek PAP naczelnik wydziału komunikacji społecznej katowickiego magistratu Maciej Stachura, w ostatnich dniach władze PKM podpisały umowę na dostawę autobusów 12-metrowych.

Stachura dodał, że trwa jeszcze ponowione, trwające od końca kwietnia br., postępowanie na dostawę pojazdów przegubowych, z tym samym budżetem. Zgodnie z informacjami na platformie zamówień, z której korzysta katowicki przewoźnik, ponownie zgłosił się tylko Solaris, oferując tym razem cenę bliską 16 mln zł brutto.

W specyfikacji zamawianych pojazdów, które powinny zostać dostarczone w 350 dni od podpisania umowy katowicki PKM przewidział, że autobusy 12-metrowe powinny mieć silniki o mocy co najmniej 160 kilowatów i baterie o pojemności co najmniej 200 kWh. W ponowionym przetargu na przegubowce wartości te określono odpowiednio na 240 kW oraz 240 kWh.

Systemy pojazdów powinny umożliwiać ładowanie ich ładowarkami stacjonarnymi o mocy 40 kW lub 80 kW oraz systemem pantografowym o mocy do 200 kW. Do każdego autobusu należy dostarczyć mobilną ładowarkę o mocy 40 kW (dopuszczalne są ładowarki podwójne 80/40 kW po jednej na dwa autobusy). Wymagana jest klimatyzacja przestrzeni kierowcy i pasażerów.

Aby wymienić ponad połowę swego taboru katowicki PKM przygotował w poprzednich latach dwa unijne projekty.

Jeden, o wartości 139,4 mln zł (przy oczekiwanej kwocie wsparcia 96,4 mln zł), został zatwierdzony do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego - w tzw. komponencie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Drugi (wsparcie 31,9 mln zł) - sfinansowany został z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przy wsparciu śląskiego RPO katowicki PKM kupił dotąd m.in. 90 autobusów o napędzie konwencjonalnym i 10 pojazdów elektrycznych (pięć autobusów przegubowych Solarisa i następnie pięć krótkich tego samego producenta - po zerwaniu wcześniejszej umowy z Ursusem).

Z wykorzystaniem dotacji POIiŚ katowicki przewoźnik przeprowadził już zakup 25 pojazdów o napędzie konwencjonalnym. Fundusze POIiŚ mają też wesprzeć obecnie realizowane zakupy łącznie 10 wozów elektrycznych.

Według informacji PKM Katowice tabor tego - należącego do trzech miast (Katowice - 87,59 proc., Siemianowice Śląskie - 8,5 proc., Chorzów - 3,91 proc.) - przewoźnika liczy 250 pojazdów. Wcześniejsze zakupy pozwoliły na wycofanie wysokopodłogowych autobusów marki Ikarus; obecne umożliwiają wycofywanie 20-letnich pojazdów marki Neoplan i MAN.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3