Katowice: wraca akcja "SprzątaMy Dzielnice"

Csm sprzatamy 2 811b895174

Redakcja

6 sierpnia 2020

Jak co roku mieszkańcy wspólnie z wolontariuszami Stowarzyszenia Wolnej Herbaty wysprzątają pięć miejsc w Katowicach. Ze względu na epidemię koronawirusa po raz pierwszy akcja odbędzie się w wakacje, a jej zasady zostaną zmienione.

Akcja ma przede wszystkim uwrażliwiać na problem śmieci, które pozostawiane są w miejscach publicznych. Dziś w obliczu pandemii jeszcze bardziej musimy kłaść w miastach nacisk na zrównoważony rozwój i dbanie o środowisko, w którym żyjemy 

mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach

Projekt SprzątaMy Dzielnice składa się z trzech etapów. W pierwszym mieszkańcy zgłaszali zaśmiecone tereny, w drugim wybrali w głosowaniu finałową piątkę. Trzeci etap, czyli sprzątanie, musiało jednak poczekać ze względu na epidemię koronawirusa. Dlatego w tym roku odbędzie się w wakacje.

Jako pierwsi sprzątać będą mieszkańcy Zawodzia (8.08), następnie Koszutki (15.08), os. Paderewskiego-Muchowiec (22.08), Ligoty -Panewnik (29.08) i jako ostatni mieszkańcy Dąbrówki Małej (5.09). Zmienią się też zasady akcji. Tym razem po zakończeniu sprzątania nie będą organizowane spotkania przy grillu, co było tradycją wydarzenia. Uczestnicy spotkania będą też proszeni o zabranie ze sobą maseczek i stosowanie ich w razie konieczności, a na miejscu zostaną zapewnione środki do dezynfekcji.

 

To jest niesamowita energia. Sama bym pewnie nie wyszła i nie zbierała tych śmieci, ale w grupie
z mnóstwem fantastycznych, pozytywnych ludzi chce się to robić. Cały czas mamy ze sobą kontakt. Jest to również niezwykły przykład dla innych, bo nie wszyscy tak samo dbają o środowisko i segregację odpadów

mówi Elżbieta Dąbrowska-Seweryn, laureatka tytułu KATOobywatela Roku 2019 w kategorii „porządkowanie miasta”.

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty jak zawsze zadba o to, żeby akcje przebiegały w sposób skoordynowany. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywiezie też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci. Warto ze sobą zabrać własne kubki. Akcję finansuje Urząd Miasta Katowice. 

W zeszłym roku udało się zebrać i oddać do recyklingu 311 worków ze szkłem oraz 322 worki z odpadami plastikowymi. Wszystko to dzięki zaangażowaniu łącznie ponad 300 wolontariuszy.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.4µg/m3 PM2.5: 5.8µg/m3