Katowice uruchomiły kolejne stacje wypożyczania rowerów miejskich

Rowerem miejskim mozna dojechac m in do Centrow Przesiadkowych oraz dworca kolejowego fot Dariusz Czapla

Redakcja

2 lipca, 2022

Od dzisiaj mieszkańcy Katowic mogą korzystać z sześciu kolejnych stacji, a liczba rowerów dostępnych w systemie przekroczyła 1000.

Do 118 stacji działających do tej pory w Katowicach w systemie „City By Bike”, doszło 6 nowych. Zostały one uruchomione w następujących lokalizacjach: Park Bolina, Osiedle Gwiazdy, Boya-Żeleńskiego/Migdałowców, Gliwicka – MOPS, Fabryka Porcelany oraz 1 Maja/Bohaterów Monte Cassino.

"W tym roku obserwujemy znaczący wzrost liczby wypożyczeń w porównaniu do roku 2021. Tylko w maju odnotowaliśmy o 20 tys. wypożyczeń więcej niż w maju ubiegłego roku, w czerwcu sytuacja się powtórzyła i tych wypożyczeń było znowu o kilkanaście tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. Mieszkańcy najchętniej korzystają ze stacji „Katowice-Rynek”, w której odnotowano już prawie 4,5 tys. wypożyczeń, „Dworzec PKP-Młyńska” z ponad 2,3 tys. wypożyczeniami oraz „Dolina 3 Stawów” ponad 2.2 tys." – wymienia Paweł Sucheta, przedstawiciel miasta Katowice ds. realizacji polityki rowerowej.


"W trwającym sezonie do systemu dopisało się już 9,3 tys. nowych użytkowników, czyli prawie tylu ilu dopisało się do systemu w całym ubiegłym roku. Najaktywniejszy użytkownik systemu w bieżącym sezonie wypożyczał rowery już 225 razy" – dodaje Sucheta.

 

W systemie „City By Bike” dostępne są już 124 stacje (112 miejskich i 12 partnerskich) oraz 1002 rowery – (898 miejskich i 104 partnerskie) w tym 20 w typie cargo, które mogą przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo).

Docelowo zakłada się, że całkowita wielkość systemu „City By Bike” w roku bieżącym wynosić będzie 125 stacji zlokalizowanych na terenie Katowic, wraz ze stacjami partnerskimi. Ostatnia zaplanowana do uruchomienia w tym roku stacja będzie zlokalizowana w rejonie kompleksu sportowego przy ul. Asnyka – jej termin uruchomienia uzależniony jest od zakończenia inwestycji.

Jak wypożyczyć rower

Aby wypożyczyć rower, najpierw należy się zarejestrować w systemie, a następnie na terminalu przy stacji wybrać opcję ,,Wypożycz”. Można skorzystać również z wygodnej aplikacji „Nextbike” na telefony komórkowe z systemem Android lub iOS. Każde pierwsze 15 minut jest darmowe, później do pierwszej godziny koszt wynosi 1 zł, druga godzina kosztuje 2 zł, trzecia 3 zł, a każda kolejna 4 zł. Z rowerów można korzystać przez całą dobę.

Operatorem systemu jest firma Nextbike Polska S.A., która ma za zadanie uruchomić stacje, zamontować nowe, a także serwisować je wraz z rowerami przez cały sezon. Całkowity koszt organizacji systemu roweru miejskiego w Katowicach wynosi w tym roku ponad 6,6 mln zł.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3